Skip to Content

شناسه : 32841755


در سکوت مسئولین به سراغ کاروانسرای چاهک رفتیم که در مسیر اردکان به خرانق قرار دارد و اگر روال تخريب اين اثر ادامه پیدا کند شاهد تخریب کامل آن خواهیم بود.

به گزارش اردکان گویا؛ گنجینه های بسیاری از گذشته برای ما باقی مانده است که ما به عنوان یک انسان متمدن باید این گنجینه گران بها را برای نسل های آینده حفظ کنیم.

اما با وجود این توصیفات هنوز برخی از افراد هستند که با بی توجهی سعی در تخریب این آثار و به دست آوردن سود شخصی از آنها را دارند و مسئولین نیز در برخی از موارد کمتر توجهی به این آثار داشته و برای حفاظت آن تلاش می کنند.

چندی پیش از تخریب آب انبار منحصر به فرد حوض سفید گزارشی تهیه شد و چندی بعد نیز گزارشی از دفینه جویی در قلعه تاریخی انجیرآوند مطرح شد اما پاسخ و توجهی از سوی مسئولین صورت نگرفت.

حال در این سکوت مسئولین به سراغ کاروانسرای چاهک رفتیم که در مسیر اردکان به خرانق قرار دارد و اگر  روال تخريب اين اثر ادامه پیدا کند شاهد تخریب کامل آن خواهیم بود.

نادر پیری اردکانی محقق و تاریخ نویس درخصوص این کاروانسرا گفت: تاریخچه بیشتر کاروانسراهای اردکان مربوط به دوره صفویه است و از زمان ساخت تا دوره پهلوی استفاده های فراوانی از آن می کردند و جزء یکی مهمترین محل های استراحت کاروانیان ومسافران بین راهی بوده است.

محقق اردکانی افزود: کاروانسرای چاهگ که در مسیر بین راهی اردکان به خرانق احداث شده بود، در گذشته یکی از محل های استراحت زوار کربلای معلی بوده است. از ویژگی های این کاروانسرا بهره جستن از سنگ در ساخت آن است و از محدود کاروانسراهای زیبای سنگی بشمار می آید و به علت واقع شدن در منطقه کوهستانی و دور از دسترس و در دید نبودن؛ محلی امن برای کاروانیان به شمار می رفته است.

اما این کاروانسرای سنگی و تاریخی عصر صفوی در حال حاضر با وضعیت تاسف باری رها شده است. در کنار این کاروانسرا آب انباری کوچک و دو درخت توت قرار گرفته است که در واقع تجهیزات این کاروانسرا را کامل می کرده است.

متاسفانه عدم تعمیر و مرمت بنا باعث شده است کف فرش های پشت بام و قسمتی از نما ورودی تخریب شود، همچنین دفینه جویی در قسمت بیرونی کاروانسرا از قبل وجود داشته و در حال حاضر با بی توجهی مسئولین این عمل تکرار شده است.

این عمل وحشیانه از سوی دفینه جویان قسمتی از حفاری درون کاروانسرا و از همه فجیع تر بدنه سنگی و سقف کاروانسرا را به نابودی کشانده است.

تخریب گران این میراث گرانبها از تخریب دست کندهای موجود در حوالی کاروانسرا هم دست برنداشتند و حفاری هایی را جای جای آن صورت دادند و نشان دادند که هیچ ارزشی جز سودجویی شخصی به میراث بجای مانده از فرهنگ و تاریخ گذشتگان این دیار نداشته و ندارند.

لازم به ذکر است گنجینه های بجای مانده از تاریخ این دیار که طی چند ماه اخیر مورد  تخریب و اقدامات سودجویانه دفینه جویان قرار گرفته است هر سه مورد در محدوده بخش مرکزی خرانق قرار گرفته است.

آیا از این عوامل تخریب بخشدار محترم و مسئولین بی اطلاع اند که هیچ گونه انعکاس و بازتابی ازفجایع اخیر توسط بخشداری خرانق  و مسئولین صورت نمی پذیرد؟

منتظر جوابیه مسئولین هستیم.

انتهاي پيام/ح.ا

 


آخرین عناوین آخرین عناوین