بی تفاوتی در برابر منکرات، نشانه مرگ جامعه است/ زخم زبان شنیدن در راه دفاع از دین و ترویج معارف دین؛ راه انبیاست و افتخار دارد - نمایش محتوا - اردکان گویا
Skip to Content

شناسه : 34164274
امام جمعه اردکان:


امام جمعه اردکان، گفت: اگر مردم در جامعه‌ای بی‌تفاوت باشند و این حس بی‌تفاوتی و بی‌مسئولیتی در قبال منکرات در سطح جامعه ترویج پیدا کند؛ کم‌کم باید فاتحه آن جامعه را از نظر تدیّن بخوانیم.

به گزارش اردکان گویا به نقل از خبرگزاری فارس؛ «حجت الاسلام و المسلمین سید اسماعیل شاکر» در در طی دیدار با جمعی از اعضای ستاد امر به‌ معروف و نهی از منکر شهرستان اردکان، گفت: در هر جا هستیم و در هر مسئولیتی قرار داریم باید به‌گونه‌ای عمل کنیم که زینت اهل‌بیت باشیم و عملکرد ما مورد رضایت اهل‌بیت علیهم‌السلام قرار بگیرد.

وی با اشاره به روایتی از پیامبر اسلام درباره حفظ دین در دوره آخرالزمان، گفت: دوره‌ای خواهد آمد که حفظ دین در آن زمان مثل این است که کسی بخواهد آتش را در کف دستان خود نگه دارد. گاهی شرایطی پیش می‌آید که جای منکر و معروف عوض می‌شود و مردم، معروف را منکر می‌دانند و منکر را معروف. در این شرایط کسی که بخواهد بر اصول دین و اعتقادات و باورهای دینی پایبند باشد هم باید هزینه زیادی بپردازد و هم گاهی اوقات باید خلاف جهت جامعه و خانواده حرکت کند.

امام‌ جمعه اردکان خطاب به اعضای ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر اظهار داشت: کاری که شما انجام می‌دهید انصافاً کار باارزشی است و انتظار می‌رود که هم مردم و هم مسئولین بیشتر حمایت کنند. در این شرایط اگر فقط نگذارید نام این فریضه فراموش شود جای تقدیر و تشکر دارد. عضو ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر شدن هم هزینه دارد و هم تبلیغی برای این فریضه است.

وی، گفت: اگر مردم در جامعه‌ای بی‌تفاوت باشند و این حس بی‌تفاوتی و بی‌مسئولیتی در قبال منکرات در جامعه ترویج پیدا کند کم‌کم باید فاتحه آن جامعه را ازنظر تدیّن بخوانیم. بزرگ‌ترین آسیب برای یک جامعه دینی، بی‌تفاوتی شهروندان و مردم در برابر منکرات است. اگر در جامعه‌ای عفونت منکرات و گناهان زیاد شود و جامعه در برابر آن‌ها تب نکند و عکس‌العملی از خود نشان ندهد و بی‌تفاوت و بی‌مسئولیت باشد این نشانه مرگ آن جامعه است زیرا طبق حدیثی از پیامبر اسلام کسی که در برابر منکرات نه با زبان، نه با دست و نه با قلب عکس‌العملی نشان ندهد مانند مرده‌ای در میان زندگان است.

شاکر، افزود: امربه‌معروف و نهی از منکر مصادیق بسیار زیادی دارد. امروز بعضی از افراد این موضوع را بزرگ جلوه می‌دهند که امربه‌معروف و نهی از منکر فقط حجاب نیست بله قبول داریم اما ظهور و بروز بعضی از مسائل خیلی مهم است. در جامعه دینی ظواهر احکام نقش مهمی دارد برعکس تبلیغاتی که می‌شود. در دین اسلام بر ظواهر دینی تأکید فراوانی شده است. اگر کسی ظاهر خود را به دشمن شبیه کند کم‌کم در باطن او هم اثر می‌کند و شبیه دشمنان می‌شود. حجاب و لباس، پرچم کشور دین انسان است. لباس، نماد درون انسان است.

رئیس ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر شهرستان اردکان، اظهار داشت: در کشور ما قانون وجود دارد. فتوای مقام معظم رهبری و مراجع این است که ما وظیفه امربه‌معروف عملی نداریم و نباید برخورد کنیم فقط تذکر لسانی و یادآوری. خداوند هم بیش از این از ما نمی‌خواهد. مسئولین هم گاهی با خلأهای قانونی روبرو هستند ما نباید توقع بی‌جایی از مسئولین داشته باشیم. ما وظیفه‌داریم که نسل آینده را دریابیم و از آن‌ها غفلت نکنیم.

وی در پایان با تشکر از تلاش‌های اعضای ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر در جهت زنده نگه‌داشتن این فریضه الهی گفت: ناسزا شنیدن درراه دفاع از دین و ترویج معارف دینی نه‌تنها ناراحتی ندارد بلکه افتخار دارد و این راه انبیاست. از تلاش در این راه ناامید نشوید.

دادستان شهرستان اردکان نیز در این نشست ضمن تقدیر از فعالیت‌های خوب ‌صورت گرفته در ایام نوروز و همکاری آمرین به معروف و ناهیان از منکر با مقامات قضایی گفت: فعال بودن ستاد امربه‌معروف در این شهرستان و پیگیری امور قابل‌ستایش است.

وی افزود: در بحث جرائم مشهود اقداماتی نظیر تذکر دادن و گرفتن تعهد و درنهایت تشکیل پرونده برای مجرمین در دستور کار قرار دارد.

محمدعلی ابوالحسنی گفت: عمده‌ترین مشکل در شهرستان اردکان بدحجابی و آلودگی صوتی توسط خودروها و عدم رعایت حرمت ایام شهادت ائمه است که در این زمینه اقدامات پیشگیرانه و لازم انجام می‌شود.

در ابتدای این دیدار، دبیر ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر شهرستان اردکان گزارشی از فعالیت‌های صورت گرفته توسط این ستاد را ارائه کرد و اظهار داشت: در سالی که گذشت فعالیت‌های فرهنگی و اجرایی خوبی اعم از برگزاری نمایشگاه ماهی مرده نباش، آموزش افراد در ارگان‌ها، ادارات و برخی از مساجد و گشت‌های تذکر لسانی توسط اعضای ستاد انجام‌شده است و در ایام عید نوروز نیز این گشت‌ها بدون حتی یک مورد درگیری به پایان رسیده است.

وی افزود: افتتاح و شروع به کار قرارگاه شهدای گمنام واقع در پارک شهر، تشکیل شوراهای امربه‌معروف و نهی از منکر در برخی از کارخانه‌ها، ادارات، ارگان‌ها، مساجد، دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه، آموزش مقدماتی و پیشرفته شیوه‌های امربه‌معروف و نهی از منکر برای تمام اقشار مردم، برگزاری برنامه‌های مختلف فرهنگی نظیر برپایی نمایشگاه، جشن اعیاد و مسابقات کتاب‌خوانی با همکاری سایر ارگان‌ها ازجمله برنامه‌های این ستاد در سال جدید است.

حجت‌الاسلام و المسلمین کوثری، گفت: رصد معروفات و منکرات در جامعه و نظارت بر حسن اجرای برنامه‌های فرهنگی که توسط دستگاه‌های مختلف برگزار می‌شود از دیگر برنامه‌های ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر شهرستان اردکان در سال جاری است.

در پایان از اعضای فعال ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر شهرستان اردکان با اهداء هدایایی تجلیل شد.


آخرین عناوین آخرین عناوین