Skip to Content

شناسه : 29122883
رئيس اداره نظارت و پايش محيط زيست استان يزد:


رئيس اداره نظارت و پايش محيط زيست استان يزد گفت: بیشترین میزان روزهای ناسالم و آلوده در خرداد ماه است.

به گزارش اردکان گويا؛ رئيس اداره نظارت و پايش محيط زيست استان يزد در گفتگو با خبرنگار یزدآوا؛ میزان آلودگی هوای يزد را در حد استانداردهاى قبلی عنوان کرد و گفت: آلودگی هوای استان یزد در مقابل شهرهای مناطق غربی کشور که در یک ماه تابستان 20 روز درگیر آلودگی هستند به مراتب كمتر است.

دامون سليمانی‌زاده با تأکید بر اینکه اصلی‌ترین عامل آلودگی هوای استان، ذرات معلق (PM)هستند، اظهار کرد: این غبار که به دلیل سستی خاک بر اثر خشکسالی‌های پیاپی به وجود می‌آید، در شهرهای مستقر در دشت یزد- اردکان پراکنده است؛ به این معنا که باد غالب از دشت عقدا و اردکان به سمت يزد می‌وزد.

وی افزود: بر اساس آمار ایستگاه‌های سنجش آلودگی، ریزگردها و گرد و غبار عامل اصلی آلودگی هوای استان هستند؛ همچینین طبق آمار ده ساله اخیر دلیل طوفان‌ها چیزی جز خشکسالی‌های پی در پی نیست.

مهندس سلیمانی‌زاده با بیان اینکه بیشترین میزان روزهای ناسالم و آلوده در خرداد ماه است، اذعان کرد: به‌ صورت میانگین در ماه های بهار و تابستان بیشتر در معرض آلودگی ذرات معلق بوده‌ایم و این امر تشدیده شده است، در حالت کلی در برخی ماه‌ها ممکن است 8 روز هوای ناسالم و خطرناک داشته باشیم که این آلودگی طبیعی بوده و نگرانی خاصی وجود ندارد.

رئيس اداره نظارت و پايش محيط زيست استان يزد با تاکید بر این‌که این اداره کل مسئول سنجش و اعلام وضعیت آلودگی هوای استان است، تصریح کرد: راهکار برای بهبود آلودگی هوای استان یزد بر عهده مسئولین و متخصصان است که در راستای کاهش این آلودگی‌ها اقدامات و تمهیدات لازم را بیندیشند.

سلیمانی‌زاده خاطرنشان کرد: روزهای آلوده درجات متفاوتی در سطح هشدار، اضطرار و بحران دارند که خوشبختانه روزهای آلوده استان تنها وضعیت هشدار را تجربه کرده‌اند؛ همچنین باید توجه داشت که در وضعیت هشدار مبتلایان به مشکلات تنفسی، کودکان، سالخوردگان و زنان باردار و شیرده نباید به صورت مستقیم از هوا استشمام کنند.

اين مقام مسئول با بیان اینکه استاندارد ذرات معلق 24 ساعته است، ادامه داد: در برخی مواقع و ساعات روز شاید میزان آلودگی هوای یزد به وضعیت بحران برسد اما چون بر اساس استانداردهای جهانی گزارش‌ها در 24 ساعت سنجیده می‌شود همان حالت هشدار اعلام می‌شود.

وی تصریح کرد: در حالت اضطرار برای همگان اعلام می‌شود تا در صورت ضرورت از خانه خارج نشده و مکان‌های نافذ خانه را بپوشانند و همچینین در وضعیت بحران تصمیم گیری کلان توسط مسئولین استان انجام می‌شود.

انتهای پیام/
 


آخرین عناوین آخرین عناوین