Skip to Content

شناسه : 33862189
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خبر داد


مدیر جهاد کشاورزی اردکان با اشاره به سازگاری این صنعت با اقلیم استان یزد و کم‌هزینه بودن آن، بیان داشت: اولین دوره آموزش تخصصی پرورش و زهر گیری عقرب در این شهرستان برگزار شد.

به گزارش اردکان گویا؛ مدیر جهاد کشاورزی اردکان در گفتگو با خبرگزاری فارس ضمن اعلام این خبر گفت: جهاد کشاورزی شهرستان اردکان با همکاری شرکت دانش‌بنیان آلتون صنعت جنوب عضو مرکز فناوری فرآورده‌های دارویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، اولین دوره تخصصی علمی و عملی راه‌اندازی مزارع پرورش و زهر گیری عقرب را برگزار کرد.

علیرضا احمدی افزود: شرکت‌کنندگان در این دوره با سرفصل‌های آموزشی شامل شناخت شش گونه اصلی عقرب‌های ایران جهت پرورش و زهر گیری به‌صورت تئوری و عملی، آموزش مراحل نگهداری، پرورش، تولیدمثل و تکثیر به‌صورت تئوری و عملی، آموزش مراحل بازاریابی و تجاری‌سازی جهت ایجاد کسب‌وکار، آموزش گام‌به‌گام ایجاد مزرعه پرورش عقرب ایرانی و آموزش مراحل زهر گیری از عقرب زنده آشنا شدند.

وی، گفت: این صنعت به لحاظ عدم نیاز به آب و کم‌هزینه بودن و همچنین سازگاری با اقلیم استان و برخورداری از بازار خارجی، موردحمایت مسئولین مرتبط در استان و شهرستان خواهد بود زیرابه دلیل استفاده از زهر عقرب در صنایع داروسازی بازار جهانی خوبی دارد.

مدیر جهاد کشاورزی اردکان اظهار داشت: برای شکل‌گیری و پایدار شدن این کسب‌وکار لازم است که تعداد زیادی از این واحدها در شهرستان در کنار یکدیگر به وجود بیاید تا تولیدات به حد تجاری رسیده و منطقه به‌عنوان یک مرکز تولید شناخته‌شده تبدیل شود.

وی افزود: با توجه به وجود ساختمان‌های متروکه مرغداری در منطقه می‌توان از هرکدام از این ساختمان‌ها برای ایجاد بیش از 20 واحد پرورش استفاده کرد و نیازی به احداث ساختمان جدید وجود ندارد. با این کار می‌توانیم حجم عظیمی از سرمایه‌های مردم که به شکل ساختمان‌های متروکه بلااستفاده است را در جهت تولید، اشتغال و خلق ثروت فعال نماییم.

احمدی در پایان گفت: این دوره آموزشی با تفاهم‌نامه‌ای که با شرکت آلتون صنعت جنوب امضاشده به مدت دو روز در محل مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان اردکان برگزار شد و تا احداث و راه‌اندازی تعداد زیادی فارم پرورش عقرب در شهرستان ادامه خواهد داشت و ما از مشاوره و آموزش‌های تکمیلی این شرکت بهره خواهیم برد و تا سه سال واحدهای پرورش عقرب را ازلحاظ زهر گیری و خرید زهر استحصال‌شده موردحمایت قرار خواهد داد.


آخرین عناوین آخرین عناوین