Skip to Content

شناسه : 29910640
فعال محيط زيست:


جلسه هم اندیشی درباره وضعیت آینده محیط زیست شهرستان و بررسی راهکارها و پیشنهادها در این مورد در خانه تاریخی سلامت با حضور جمعی از دلسوزان و دوستداران محیط زیست برگزار شد.

به گزارش اردکان گويا، این جلسه در حالی برگزار شد که با اینکه تبلیغات زیادی در فضای مجازی و سایت ها  صورت گرفته بود هیچ یک از مسئولین شهر حاضر به حضور در مراسم نشدند.

گویا در شهر اصلا مشکلات محیط زیستی وجود ندارد یا این که دعوت تلفنی کافی نبوده و باید به صورت کتبی از مسئولین برای بررسی مشکلات زیست محیطی دعوت شود.

 مهندس مجتبی مجدیان در این مراسم در خصوص مشکلات زیست محیطی گفت: در زمینه های معضلات محیط زیست اطلاع رسانی و اطلاعات کافی در اختیار عموم قرار نگرفته است، ما در دشتی قرار گرفته ایم که نباید صنایع در آن« صنایع آب بر» باشند در حالی که قطب صنایع واقع شده در اردکان و دشت یزد اردکان جز پرآب خواه ترین صنایع هستند.

کارشناس محيط زيست ادامه گفت: وضعیت محیط زیست حال و روز خوشی ندارد وشاید نتوان جلوی این وضعیت را گرفت ولی باید اعتراض خود را نسبت به مسائل موجود بیان کنیم.

دکتر نرجس موسویان در ادامه این برنامه اظهار داشت: اگر تمام خروجی فاضلاب شهر به گندله سازی و صنعت واگذار شود باید منتظر فاجعه ای بزرگ باشیم بازگشت پساب فاضلاب شهری به دشت خشک کویر بمانند جاری شدن رگ امید بخشی به قلب تشنه کویر با توجه به کاهش بارش های سالیانه است و لازمه امر شفاف سازی و عکس العمل مردمی است. همانگونه که همین مردم در فرصت کوتاهی از احداث تصفیه خانه فاضلاب میبد در نزدیکی شهر ایستادند و نتیجه اش را گرفتند.

علی سپهری از محققین شهرستان و فعالین حوزه محیط زیست در نکاتی با اشاره به نقل از سخنان مهندس موسوی بیان داشت:طرح اول خط آب انتقالی اصفهان 20 سال برقرار بود و  و فاز دوم طرح حدود 20 درصد پیشرفت داشت که رها شده است و فازسوم طرح با توجه به خشکسالی و اهمیت بخشیدن فعالین محیط زیست و ائمه جمعه و شهروندان آن قرار نیست اصلا اجرایی شود.

وی در ادامه گفت: آبی که از خلیج فارس به یزد وکرمان انتقال پیدا کرد همه به صنعت داده شد و چیزی جز منابع آبی خالی و کم آبی به مردم اردکان نرسید.

وی تاکید کرد: طرح فاضلاب توسط مهندس امراللهی داده شد که پس آب آن در باغات و کشاورزی شهر مورد استفاده قرار گیرد اما مسئولین با بستن قرارداد، آب آن را به جای زراعت و بازگشت به طبیعت به واحد صنعت واگذار کردند.

سپهری از موفقیت های مردمی نسبت به طرح فاضلاب را لغو ورود شبکه فاضلاب به بافت تاریخی شهرستان برشمرد و ادامه داد: اگر مردم خواسته باشند هر اقدامی جهت منفعت شهر و محیط زیست انجام دهند می توانند و با شفاف سازی و آگاهی عمومی این امر تحقق می یابد.

دیگر حاضرین نیز به ارائه نظر و سخن و راهکار و مشکلات پرداختند از جمله تعفن برخواسته از کانال فاضلاب شهری و مشکلات تنفسی که برای شهروندان به همراه داشته است.

در پایان جلسه حاضرین خواستار شفاف سازی مسئولین نسبت به قرارداد فاضلاب شهری شدند.

لازم به ذکر است این مراسم با میزبانی قاسم برخورداری از دوست داران محیط زیست برگزار شد که در 6 مرداد ماه با دعوت رسمی از مسئولین ادامه خواهد داشت.

 


آخرین عناوین آخرین عناوین