Skip to Content

شناسه : 35247001
معاون اداره کل حفاظت از محیط‌ زیست استان:


سرپرست معاونت اداره کل حفاظت از محیط‌ زیست یزد با اشاره به اینکه شکار غیرمجاز و خشک‌سالی از عوامل کاهش جمعیت‌های طعمه یوزپلنگ است، گفت: امیدی به بقای یوز در زیستگاه‌های استان وجود ندارد.

به گزارش اردکان گویا؛ «رضا ملامحمد علیان» در طی گفت و گویی با خبرگزاری فارس در خصوص آخرین وضعیت یوزپلنگ ایرانی در استان یزد، گفت: در دهه ۸۰ حدود 9 قلاده از یوزپلنگ آسیایی در یزد می‌زیستند که در ۴ خانواده قابل‌شناسایی تقسیم‌شده بودند؛ اما متأسفانه در اواسط دهه ۹۰ این تعداد به نصف تقلیل یافت و جنس ماده کاملاً از بین رفت.

وی با اشاره به اینکه یوزپلنگ آسیایی در کل قاره آسیا پراکنش داشته است، افزود: انتشار یوزپلنگ از شبه‌قاره هند تا افغانستان، ترکمنستان، ایران و سوریه گسترده بوده که در حال حاضر در مناطق مرکزی ایران گسترش دارد.

سرپرست معاونت اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان یزد بابیان اینکه در حال حاضر تنها دو قلاده یوز نر از طریق نمایه‌ها و تصاویر دوربین تله‌ای در منطقه دره انجیر شهرستان اردکان رصد می‌شود، تصریح کرد: به نظر می‌رسد امیدی به بقای یوز در زیستگاه‌های استان یزد وجود نداشته باشد.

به گفته‌ی علیان یوزپلنگ به لحاظ رفتاری حیوان محتاطی است و مشاهده و ثبت تصویر از آن به‌سختی صورت می‌گیرد؛ لکن با دوربین گذاری‌های دهه ۹۰ و تطبیق الگوی خال‌ها که شبیه اثرانگشت در شناسایی افراد گونه تعیین‌کننده است، مطالعات مختلفی انجام شد و تصاویر خوبی از حضور گونه به ثبت رسید.

این مقام مسئول اظهار داشت: در سال جاری علاوه بر دو یوز منطقه دره انجیر اردکان، یک مورد یوز نر در منطقه بهاباد تصویربرداری شد که منطبق با یوز پایبندان بود و مهاجرت گسترده این‌گونه نشان می‌دهد که احتمالاً در منطقه بهاباد نیز توقف چندانی نخواهد داشت.

وی جدایی و تکه‌تکه شدن زیستگاه‌ها توسط جاده‌ها، دو باندِ شدن بزرگراه‌ها و افزایش سرعت را نیمی از دلایل مرگ‌ومیر یوز در این سال‌ها دانست و ابراز داشت: این دلایل افزایش تصادفات یوز را در پی داشت.

سرپرست معاونت اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان یزد یکی از مهم‌ترین دلایل کاهش و انقراض محلی را عوارض انسان‌ساخت برای یوزپلنگ که گستره خانگی وسیعی داشته و تراکم جمعیت بسیار کمی دارد، برشمرد و عنوان کرد: این دلایل بیشترین آسیب را بر این‌گونه داشته است.

علیان از دیگر دلایل مضر برای بقای این‌گونه را فعالیت‌های بدون برنامه در عرصه معدن و جاده‌سازی‌های بی‌اندازه در زیستگاه‌های بکر و طبیعی داست و اذعان داشت: کاهش جمعیت طعمه‌های اصلی یوز به‌مانند آهو و جبیر و جمعیت طعمه‌های با ارجحیت کمتر مانند قوچ و میش و کل و بز به‌شدت بر الگوهای رفتاری و گستره خانگی یوز تأثیر گذاشته و در برخی مناطق رقابت یوزپلنگ و پلنگ را بر سر تأمین غذا در پی داشته است.

این مقام مسئول شکار غیرمجاز و خشک‌سالی را از دیگر عوامل کاهش جمعیت‌های طعمه یوزپلنگ عنوان کرد و یادآور شد: در سایر زیستگاه‌های یوز در کشور نیز نگرانی‌هایی وجود دارد که عمدتاً با شرایط یوز در استان یزد مشابه است و علاوه بر این به دلیل کاهش یوز در کشور تنوع ژنی کاهش‌یافته و به‌طورکلی گونه در مقابل شرایط محیطی و بیماری‌ها تضعیف گردیده است.

به گفته‌ وی در علم بوم‌شناسی انقراض گونه‌ها یک موضوع طبیعی تلقی می‌گردد؛ اما حضور انسان به این روند سرعت بسیار بیشتری داده و مسلماً برای کنترل آن لازم است تا با مدیریت هوشمندانه و مداخله‌گر نسبت به جبران و کاهش آثار منفی حضور انسان در طبیعت اقدام شود.

سرپرست معاونت اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان یزد، بیان داشت: پیشنهاد می‌شود مطالعه‌ای درزمینهٔ علت‌های انقراض یوز در استان یزد و تعیین سهم هرکدام از آن‌ها انجام و از نتایج آن برای پیشگیری از کاهش جمعیت یوز در زیستگاه‌های باقیمانده بهره‌برداری شود.

علیان با اشاره به اینکه در حال حاضر گورخر منقرض‌شده در طبیعت استان بوده و طرح تکثیر در اسارت و معرفی مجدد آن در حال اجرا است، تصریح کرد: همچنین بالابان از پرندگان در معرض خطر انقراض است؛ لکن یوز به دلیل گوشت‌خوار بودن در بالای هرم غذایی یک اکوسیستم قرار دارد و بقا و سلامت و پویایی آن نشانه‌ای از سلامت زیست‌بوم تلقی می‌شود.

این مقام مسئول در پایان خاطرنشان کرد: یوز از سوی دیگر به دلیل ویژگی‌های رفتاری و نرخ تولیدمثل کمتر، بسیار آسیب‌پذیرتر بوده و بازگرداندن آن به شرایط مناسب، پیچیدگی و دشواری خاصی دارد.


آخرین عناوین آخرین عناوین