Skip to Content

شناسه : 34862307
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان یزد:


چند صباحی است در صورت سفر به تعدادی از شهرها و روستاهای استان یزد برای دیدار اقوام و دوستان یا گردش، همه جا صحبت از آب است، ماده ای که منشا حیات، آبادانی و شکل گیری تمدن ها است.

به گزارش اردکان گویا به نقل از خبرگزاری ایرنا؛ مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی (آبفار) یزد هفته گذشته با بیان اینکه میزان شوری آب در مناطق مختلف استان به دلیل کاهش بارندگی و تداوم 2دهه خشکسالی رو به افزایش است ، گفت: شوری آب در پایدار ترین سفره های زیرزمینی منطقه بیش از یک هزار و 500 است.

محمد فاتحی به خبرنگاران، گفته بود: هم اکنون مناطق روستایی با کمبود شدید آب روبروست و بدون مشارکت مردم عبور از این پدیده امکان پذیر نیست.

وی افزود: تصور مسئولان برخی استان ها در مورد یزد این است که این منطقه بر روی سفره های زیرزمینی غنی و با کیفیت آب قرار دارد در حالی که بالا بودن میزان شوری آب خلاف گفته های آنان را ثابت می کند.

مدیرعامل آبفار یزد اضافه کرد: به علت افزایش ای سی آب در مناطق زیر مجموعه شرکت از جمله در عقدا اردکان ما را مجبور به مخلوط کردن آب انتقالی با آب هایی با ای سی چهار هزار کرد.

فاتحی با بیان اینکه علاوه بر کیفیت پایین آب ، سالانه 45 سانتی متر سطح سفره های زیرزمینی استان در حال کاهش است.

وی یادآور شد: قبلا در روستاها در عمق 80 متری زمین به آب برخورد می شد، هم اکنون عمق چاه ها به 120 متری زمین رسیده است.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون تخصیص آب انتقالی به استان یزد 40 درصد است ، گفت: با توجه به مشکل و محدودیت های آبی هیچ انشعابی برای گلخانه ها و صنایع در مناطق زیر پوشش آبفار استان داده نمی شود. 


آخرین عناوین آخرین عناوین