Skip to Content

شناسه : 34835930
دادستان اردکان عنوان کرد


دادستان اردکان با اشاره به اینکه همه باید درزمینهٔ پیشگیری از جرم تلاش کنند، گفت: اشتغال جوانان یکی از راه‌های مهم درزمینهٔ پیشگیری از وقوع جرم است.

به گزارش اردکان گویا ؛ محمدعلی ابوالحسنی، ضمن گرامیداشت سالروز شهادت آیت‌الله دکتر بهشتی و هفته قوه قضائیه گفت: فصل یازدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران وظایف قوه قضائیه را ذکر کرده است. این قوه در کنار سایر قوا به‌عنوان یکی از اساسی‌ترین قوا در مدیریت کشور نقش بسیار حساس و کلیدی دارد.
وی افزود: وظیفه اصلی قوه قضائیه که در قانون اساسی بیان‌شده است، شامل؛ رسیدگی‏ و صدور حکم‏ در مورد تظلمات‏، تعدیات‏، شکایات‏، حل‌وفصل دعاوی‏ و رفع خصومات‏ و اخذ تصمیم‏ و اقدام‏ لازم‏، احیای‏ حقوق‏ عامه‏ و گسترش‏ عدل‏ و آزادی‌های‏ مشروع، نظارت‏ بر حسن‏ اجرای‏ قوانین، کشف‏ جرم‏ و تعقیب‏ مجازات‏ و تعزیر مجرمین‏ و اجرای‏ حدود و مقررات‏ مدون جزایی‏ اسلام و اقدام‏ مناسب‏ برای‏ پیشگیری‏ از وقوع‏ جرم‏ و اصلاح‏ مجرمین می‌باشد.
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اردکان گفت: در هفته قوه قضائیه برنامه‌های متعددی در سطح شهرستان انجام‌شده و می‌شود که می‌توان به ارائه خدمات مشاوره حقوقی رایگان در محل‌های برگزاری نماز جمعه و برخی از مساجد، مشاوره ازدواج، اطلاع‌رسانی عمومی در جهت پیشگیری از وقوع جرم با نصب پوستر و بنر در سطح شهر و حضور در اجتماعات مردمی و سخنرانی در خصوص راه‌های پیشگیری از وقوع جرائم و کاهش آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد.
وی اظهار داشت: پیشگیری از وقوع جرم و حفظ حقوق عامه ازجمله وظایف مهم قوه قضائیه است که توجه ویژه‌ای به آن شده است. در این زمینه در دادگستری شهرستان اردکان فعالیت‌های خوبی مانند ترغیب کسبه به نصب دوربین مداربسته، الزام بانک‌ها و مؤسسات مالی برای بالا بردن ضریب امنیتی خویش، ساماندهی اتباع بیگانه و برگزاری جلسات متعدد آموزشی برای کارکنان بیمارستان و شبکه بهداشت و درمان و همچنین خانواده‌های زندانیان انجام‌شده است. یکی از وظایف قوه قضائیه پیشگیری از وقوع جرم است. همه ما باید کاری کنیم که ورودی‌های دادگستری کمتر شود.
ابوالحسنی گفت: آموزش به اقشار مختلف جامعه در کاهش ورودی‌ها به دستگاه قضایی و کاهش آسیب‌های اجتماعی بسیار مؤثر است. امروز باید به آموزش و مشاوره توجه ویژه‌ای داشته باشیم و خانواده‌ها حتماً از خدمات مشاوره‌ای ازدواج، طلاق و مشکلات خانوادگی که توسط نهادهای زی ربط ارائه می‌شود استفاده کنند. همه آحاد جامعه می‌توانند در راستای پیشگیری از وقوع جرم نقش ایفا کنند. اگر به فریضه امربه‌معروف و نهی از منکر در جامعه توجه شود در پیشگیری از جرم نقش مهمی دارد.
این مقام مسئول قضایی تصریح کرد: حفظ حقوق عامه و مسائل اقتصادی یکی از موضوعاتی است که در راستای پیشگیری از وقوع جرم مورد تأکید قوه قضائیه قرار دارد. دادگستری وظیفه رسیدگی به حقوق عامه مانند جلوگیری از تخریب محیط‌زیست، آلودگی آب، آلودگی خاک و هوا، تصرف اراضی ملی و دولتی، رفع نقاط حادثه‌خیز در جاده‌ها، وجود دسترسی‌های غیرمجاز به جاده‌ها و جلوگیری از فعالیت مؤسسات مالی غیرمجاز را نیز بر عهده دارد. دستگاه قضایی به‌عنوان متولی حفظ حقوق عامه به این موارد هم رسیدگی می‌کند. سایر دستگاه‌ها نیز باید در راستای پیشگیری از وقوع جرم و حفظ حقوق عامه به وظایف خود عمل کنند و با قوه قضائیه نیز همکاری کنند. اشتغال جوانان یکی از راه‌های مهم درزمینهٔ پیشگیری از وقوع جرم است.
وی با اشاره به وسعت شهرستان اردکان و حجم انبوه مهاجرت اتباع بیگانه و افراد غیربومی گفت: این شهرستان بزرگ‌ترین حوزه قضایی استان یزد است و با توجه به مهاجرپذیر بودن و صنعتی
ش
دن
، امروز شاخصه‌های ورودی دستگاه قضایی و ارتکاب جرائم در این شهرستان با مدنظر قرار دادن پارامترهای فوق، مطلوب ارزیابی می‌شود. جرائمی مانند قتل، آدم‌ربایی، تجاوز به عنف، سرقت مسلحانه و سایر جرائم با درجه سنگینی به‌ندرت در اردکان اتفاق می‌افتد و باهمت همه مردم می‌توان این‌ها را نیز کاهش دهیم. وجود ضریب امنیتی مناسب، یکی از عوامل رغبت سرمایه‌گذاری در بخش صنایع شهرستان اردکان است که در کنار سایر عوامل نظیر دسترسی به راه‌های مواصلاتی، مواد اولیه و سرمایه نیروی انسانی ماهر نقش کلیدی و اساسی دارد.
دادستان اردکان بیان کرد: ضابطین، نیروی انتظامی، اطلاعات، سپاه و ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر بازوان قدرتمند دستگاه قضایی هستند که در اینجا جا دارد از تلاش آن عزیزان تشکر و قدردانی نمایم. نظم و امنیت موجود در شهرستان مرهون زحمات این عزیزان است.
وی گفت: 60 درصد از زندانیان ما را مجرمان مرتبط با مواد مخدر تشکیل می‌دهند که با ساماندهی مراکز ترک اعتیاد به سمت درمان علمی محور، پزشکی محور و روانشناسی محور درحرکت هستیم. با توجه به افزایش جمعیت زندانیان در شهرستان اردکان یک‌بند جدید به مساحت 700 مترمربع و با ظرفیت 120 نفر در حال احداث است که حدود 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
ابوالحسنی افزود: انجمن حمایت از زندانیان شهرستان نیز خانواده‌های زندانیان بی‌بضاعت مقیم شهرستان را تحت پوشش دارد که به آن‌ها خدمات مالی، مشاوره‌ای و آموزشی ارائه می‌دهد. در جشن گل‌ریزان در شهرستان مبلغ 180 میلیون تومان جمع‌آوری شد که 5 نفر از زندانیان جرائم غیر عمد از این شهرستان به‌زودی آزاد خواهند شد.
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اردکان گفت: بنا بر اعلام رئیس قوه قضائیه در سال گذشته 16 میلیون پرونده به دستگاه قضایی کشور واردشده است. تلاش‌های قضات ما برای رسیدگی به این حجم بالای پرونده برخلاف بعضی از خدمات مادی برای مردم مشهود نیست درحالی‌که برای رسیدگی به این پرونده‌ها زمان زیادی لازم است. اگر مقایسه‌ای با خدمات بعضی از ادارات و فعالیت‌های عمرانی دیگر داشته باشیم و مثلاً هر پرونده را با آسفالت کردن یک متر جاده مقایسه کنیم مانند این است که قوه قضائیه در سال دو هزار کیلومتر جاده با عرض هشت متر را آسفالت کند و یا اگر رسیدگی به هر پرونده را با کاشت یک درخت مقایسه کنیم ما در طول سال 16 میلیون درخت می‌کاریم.
وی در پایان به همشهریان توصیه کرد که در مواردی مانند خریدهای اینترنتی از شبکه‌های مجازی و تهدیدات آن، اجاره دادن منازل به افراد ناشناس، نگهداری وسایل نقلیه، نگهداری طلا و جواهرات در منزل و تماس‌های تلفنی مشکوک به برنده شدن در قرعه‌کشی‌ها نکات امنیتی را رعایت کنند و در صورت مشاهده موارد مشکوک مراتب را به پلیس 110 اطلاع دهند.
انتهای پیام/


آخرین عناوین آخرین عناوین