Skip to Content

شناسه : 34188578
نامه مجمع نمایندگان استان یزد به رئیس جمهور:


مجمع نمایندگان یزد در نامه ای خطاب به رییس جمهور، اعلام کرد: این استان نیمی از سنگ آهن کشور را تامین میکند و عدم تامین آب آشامیدنی اجازه تلویحی صیانت مردم یزد از ذخایر معدنی است.

به گزارش اردکان گویا به نقل از یزدرسا؛ مجمع نمایندگان استان یزد در نامه ای خطاب به رییس جمهور کشورمان در خصوص مشکلات آب شرب یزد، اعلام کردند: همانگونه که مستحضرید طی یک ماه گذشته 3 بار شبکه انتقالی آب آشامیدنی به استان یزد در شرق استان اصفهان قطع گردیده است که در حال حاضر آب شهری مستقیما از آب چاه های کشاورزی که برای شرب مناسب نمی باشد تامین می گردد و در صورت قطعی آب انتقالی این وضعیت برای یک و نهایتا دو ماه دیگر می تواند برقرار باشد.

آب آشامیدنی مردم شریف و فهیم یزد از محل آبیاری جاری در تونل 1 و 2 و 3 کوهرنگ و تونل چشمه لنگان که به سد زاینده رود ریخته می شود تامین می گردد و فقط از استان اصفهان عبور می کند.

اما به دلیل خشکسالی های اخیر و عدم امکان بهره برداری کشاورزان شرق اصفهان از آب زاینده رود نسبت به تخریب شبکه انتقال برق و همچنین ایستگاه های پمپاز اقدام می شود تا از این محل آب برای کشاورزان تهیه شود.

جناب آقای رییس جمهور؛ مردم یزد از مسئولین جمهوری اسلامی اعم از دولت مجلس و قوه قضاییه سوال می نمایند با توجه به اینکه معادن موجود در استان نزدیک به نیمی از سنگ اهن مورد نیاز کشور را تامین می کنند اگر معامله ای شبیه آنچه با خطوط انتقال آب انجام می شود صورت گیرد چه وجهی دارد؟

اگر دولت نتواند امنیت عبور آب و تامین آب آشامیدنی مردم استان یزد را تامین نماید و روی مقوله آب اعمال حاکمیت ننمایدتلویحا به مردم استان یزد اجازه می دهد تا خود از ذخایر معدنی که متعلق به مردم شریف ایران است صیانت نمایند و این امر حاکمیت ملی را مخدوش می سازد عی ما بر این بوده و هست تا این اتفاق نیفتد.

حوادث اخیر از سه نظر قابل تامل است و باید مورد پیگیری قرار گیرد:

1- نقش دولت در تامین امنیت ( چه در سطح شورای تامین استان خای اصفهان و یزد یا شورای امنیت کشور)ایفا و برقراری نظم وامنیت به عنوان شرط لازم هرگونه فعالیت اجتماعی و اقتصادی جاری شود.

2- عدم اجرای تصمیمات و سیاست های اجرایی نظام و جلوگیری از خدشه وارد امدن به ان ؛ حاکمیت ملی را متزلزل کرده و در صفوف متحد مردم انشقاق بوجود می اورد که باید تمهیدات لازم را اندیشید.

3- مماشات با ناامنی های اخیر که جرم مشهود بوده و اموال عمومی و دولتی را مورد تخریب قرار می دهد می تواند در اینده بد اموزی در سطح ملی داشته باشد و تنش های مشابه در حوزه اب و غیره را دامن بزند.

مجمع نمایندگان مردم شریف استان یزد در مجلس شورای اسلامی


آخرین عناوین آخرین عناوین