Skip to Content

شناسه : 34889087
معاون امور اقتصادی اداره کل دارایی استان یزد:


معاون امور اقتصادی اداره کل دارایی و اقتصادی استان یزد، بیان کرد: در بهار 1397 از نظر تعداد طرح های مصوب سرمایه گذاری خارجی یکی از بهترین دوره های استان رقم خورده است.

به گزارش اردکان گویا؛ استان یزد از نظر ظرفیت‌های تولیدی و خدماتی همواره یکی از استان ‌های دارای مزیت در کشور بوده است. علاوه بر وجود فرصت های مختلف اقتصادی و سرمایه گذاری، مشی همکاری طلبانه و امنیت بالا یزد را به یکی از استان های سرمایه پذیر از کشور های مختلف دنیا تبدیل کرده است.

در اهیمت جذب سرمایه خارجی همین بس که بدون سرمایه گذاری نه ظرفیت تولید افزایش می­یابد نه رشد اقتصادی پایدار اتفاق می­افتد و نه راه توسعه هموار می ­شود.

در ادبیات سرمایه گذاری، سرمایه گذاری مستقیم خارجی جایگاه ویژه‌ای دارد. با سرمایه گذاری مستقیم خارجی علاوه بر بالابردن ظرفیت تولید کشور، ایجاد اشتغال، تولید کالاهای متنوع و برند، باعث انتقال دانش فنی نیز می شود. اگر سرمایه خارجی به قدری باشد که توانایی تغییر  اقتصاد یک منطقه را داشته باشد می­تواند مزایایی چون بهبود کیفیت صنایع وابسته، تغییر و بهبود خدمات حسابداری، بیمه ای و مدیریتی و ... را سبب شود و به عبارتی استانداردهای تولیدی یک منطقه را جابجا نماید. علاوه بر این سرمایه خارجی نوید دهنده امنیت بیشتر است.

در ایران سازمان سرمایه گذاری و کمک­های فنی ایران مسئول مجوز و پایش سرمایه های خارجی در کشور است. مراکز خدمات سرمایه گذاری، نمایندگان این سازمان در استان­ها هستند که زیر نظر استاندار و اداره کل امور اقتصاد و دارایی استان اداره می‌شوند. مرکز خدمات سرمایه گذاری استان یزد نیز در سال 1395 تشکیل شده است و تاکنون خدمات مختلفی به متقاضیان ارائه کرده است.

مجوز جذب 420 میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی برای استان یزد

معاون امور اقتصادی اداره کل امور دارایی و اقتصادی استان یزد در طی گفت و گویی با یزدرسا با بیان این که سال 1396 درخشان ترین سال از نظر جذب سرمایه گذاری خارجی در کشور بوده است گفت: بر مبنای گزارش آنکتاد،کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل، بیش از پنج میلیارد دلار سرمایه خارجی به کشور وارد شده است که پیش از آن بی سابقه بوده است و از این حیث کشورمان یکی از بالاترین نرخ های رشد جذب سرمایه‌خارجی در جهان را داشته است.

محمد دهقان منشادی با بیان این که استان یزد در سال گذشته جزء ده استان برتر کشور در زمینه جذب سرمایه مستقیم خارجی بوده است افزود: بر طبق مجوز سرمایه گذاری خارجی ( فیپا) سال گذشته بالغ 420 میلیون دلار سرمایه در قالب شش طرح سرمایه گذاری برای استان مصوب شده است که بخش زیادی از آن در قالب سرمایه ثابت و در گردش به پروژه ها وارد شده است. این طرح ها زمینه اشتغال بیش از 500 نفر را در زمان ساخت و حدود 100 نفر را در زمان اجرا ایجاد خواهد کرد.

وی با اشاره به طرح های مختلف سرمایه گذاری خارجی در استان اظهار داشت: هم اکنون 27 طرح سرمایه گذاری خارجی با مجوز معتبر سرمایه گذاری خارجی در استان وجود دارد که از این تعداد شش طرح در سال 1396 در استان به تصویب رسیده است. از این شش مجوز یکی در زمینه بیمارستان و کمپ توریسم درمانی در شهرستان یزد، و پنج طرح در زمینه احداث نیروگاه خورشیدی و در شهرستانهای مهریز (دو طرح)، اردکان، خاتم و تفت بوده است.

دهقان با اشاره به ظرفیت های خوب استان یزد در جذب سرمایه گذار خارجی گفت: به دلیل شرایط نسبتا خوب استان و حضور شرکای یزدی معتبر برای سرمایه گذاران خارجی، سبدکشورهای سرمایه گذار خارجی در استان متنوع است. سرمایه گذارانی از کشورهای ایتالیا، اتریش، هلند، فرانسه، بریتانیا، استرالیا، آلمان، ایرلند، لهستان،ترکیه، هند، چین، پاکستان و افغانستان در طرح های سرمایه گذاری استان حضور دارند.

وی ادامه داد: باید خاطر نشان کرد این اطلاعات فقط مرتبط با شرکت هایی است که طرح مصوب سرمایه گذاری خارجی خود را به تصویب وزارت اقتصاد و دارایی رسانده اند و تنوع شرکت های دارای مراودات تجاری و اقتصادی از این عدد بیشتر است.

سهم دو درصدی استان یزد در تولید ملی

دهقان با اشاره به سهم دو درصد تولید استان در تولید ملی و جایگاه خوب استان یزد اذعان داشت: این جایگاه مرهون برنامه ریزی و ایجاد زمینه در استان است. مرکز خدمات سرمایه گذاری استان یزد از بدو تاسیس با همکاری 20 دستگاه اجرایی استان تمام تلاش خود را برای ایجاد ادبیات یکسان سرمایه گذاری در استان به کار برده است.

معاون اقتصادی اداره دارایی یزد در خصوص اقدامات انجام شده برای جذب بیشتر سرمایه گذاری خارجی در استان اظهار داشت: شناسایی فرصت های سرمایه گذاری در استان، شناسایی و دعوت از شرکت های بزرگ ملی برای سرمایه گذاری، دوره های آموزشی متعدد  برای نمایندگان دستگاه های اجرایی، ایجاد پنجره واحد فیزیکی، برگزاری جلسات رفع موانع با متقاضیان خارجی و... از اقدامات موثری بوده است که در دو سال گذشته در استان و در مرکز خدمات سرمایه گذاری شکل گرفته است.

رشد چشمگیر سرمایه گذاری خارجی در دو سال گذشته

وی، ادامه داد: بخشی از این تلاشها نتیجه داده و تعداد طرح های مصوب رشد چشم گیری داشته است بطوری که از سال 82 تا پایان 94 جمعا 21 طرح سرمایه گذاری مصوب شده است. در حالی که از ابتدای سال 95 تاکنون (ابتدای تابستان 97) تعداد 14 طرح جدید برای استان مصوب شده است.

معاون امور اقتصادی اداره دارایی استان در خصوص شرایط سیاسی اخیر بوجود آمده در کشور و تاثیر آن بر روند سرمایه گذاری خارجی گفت: در ادبیات اقتصادی گفته می­شود سرمایه ترسو است. به طور قطع شرایط جدید اقتصادی می­تواند روی عزم سرمایه گذار خارجی برای ورود به کشور تاثیر منفی بگذارد.

بهار 97، بهار سرمایه گذاری خارجی در استان یزد

دهقان افزود: علی رغم همه این مشکلات نباید از خاطر برد که بهار 1397 از نظر تعداد طرح های مصوب سرمایه گذاری خارجی یکی از بهترین دوره های استان رقم خورده است به طوری که در بهار سال جاری چهار طرح سرمایه گذاری خارجی برای استان در زمینه های انرژی خورشیدی و فولاد محقق شده است که نسبت به آمارهای فصلی بی سابقه بوده است.


آخرین عناوین آخرین عناوین