Skip to Content

شناسه : 28421612


اجرای غربالگری اتیسم در شهرستان اردکان از اواخر سال 95 آغاز شده و تاکنون 600 کودک در غربالگری اولیه این طرح شرکت کرده اند که از این تعداد 7 نفر مشکوک به این بیماری، شناسایی شدند.

«دکتر امیرولی عضد زاده» در طی گفت و گویی با اردکان گویا در این رابطه، افزود: برای مشارکت در طرح غربالگری تمام خانواده‌های دارای کودک دو تا پنج ساله می‌توانند برای کسب آگاهی از این بیماری و علائم آن به مراکز بهداشتی شهرستان اردکان مراجعه کنند.

وی، گفت: در این راستا کودکانی که از طریق غربالگری، مشکوک به اتیسم شناخته می‌شوند، برای تشخیص نهایی و مداخله بهنگام به متخصصان ارجاع داده می‌شوند.

این مقام مسئول، بیان کرد: اختلال طیف اتیسم به مجموعه‌ای از اختلالات رشدی گفته می‌شود که مهارت ‌های کلامی و غیرکلامی ارتباط و تعامل اجتماعی را به طور معنا داری تحت تاثیر قرار می‌دهد.

عضدزاده افزود: این بیماری قابل درمان و کنترل است اما باید براساس نیازهای ویژه کودک و تشخیص زود هنگام بیماری زمینه فعالیت مؤثر کودک در جامعه را فراهم کرد.

وی تصریح کرد: انجام حرکات تکراری، اصرار بر یکنواختی، بیش فعالی، تأخیر در گفتار، عدم تماس چشمی، خنده و گریه بی‌دلیل، مشکلات شنوایی، گوشه‌گیری و عدم آموزش‌پذیری از علائم شایع در اختلال اتیسم در کودکان است.

دکتر عضدزاده در پایان اظهار داشت: تست پزشکی مشخصی برای تشخیص اتیسم وجود ندارد اما کارشناسان با انجام یک ارزیابی دقیق از رفتارها و عادات کودک و بررسی علائم موجود با همکاری والدین می‌توانند بیماری را تشخیص داده و برای درمان کودک مبتلا برنامه ریزی کنند.


آخرین عناوین آخرین عناوین