Skip to Content

شناسه : 34135478


ريیس اداره بهزیستی اردکان از اجرایی شدن طرح آگاه‌سازی پیشگیری از معلولیت ها و غربالگری اختلالات ژنتیک در سطح مدارس این شهرستان خبر داد.

به گزارش اردکان گویا؛ «دکتر امیرولی عضد زاده» در طی گفت و گویی با خبرگزاری ایسنا، افزود: در سال گذشته یک هزار و 720 نفر از دانش‌آموزان مقاطع پایه دهم و یازدهم دبیرستان‌های دخترانه و پسرانه شهرستان اردکان تحت پوشش این طرح قرار گرفتند.

وي آگاه‌سازی را نخستین گام مثبت بر رفتار و عملکرد جامعه در راستای ارتقای کیفیت زندگی دانست و گفت: انتقال دانش و مهارت‌ها می‌تواند نقش مهمّی در آگاه‌سازی پیشگیری از معلولیت‌ها به ويژه در قشر دانش‌آموزان به عنوان آینده‌سازان مملکت داشته باشد.

عضدزاده، اظهار کرد: در این طرح مباحثی همچون پیشگیری از بیماری‌ها و معلولیت‌ها، سلامت دستگاه عضلانی و اسکلتی، سلامت چشم، سلامت شنوایی، بیماری‌های ژنتیک، پیشگیری از حوادث غیرترافیکی و پیشگیری از حوادث ترافیکی به دانش‌آموزان آموزش داده شد.

این مقام مسئول، تصریح کرد: دانش‌آموزان پس از دریافت آموزش‌های لازم و تکمیل پرسش نامه، در صورتی که جزو گروه پرخطر شناسایی شوند، به مراکز مشاوره ژنتیک، ارجاع داده می‌شوند.

وی، یادآور شد: امیدواریم با آگاه‌سازی پیشگیری از معلولیت‌ها و غربالگری اختلالات ژنتیک در آینده‌ای نزدیک شاهد تحول خوبی در ارتقاء دانش و کاهش اختلالات ژنتیکی باشیم.


آخرین عناوین آخرین عناوین