Skip to Content

شناسه : 31703177


گرچه بسیار از توریستها با وجود لیدر ها به سمت زیبایی های شهر هدایت می شوند و آثار باستانی که در حال حاضر به زباله دانی تبدیل شده اند از نظر ها دور می مانند؛ اما این مناظر درخور شهر اردکان به عنوان نگین کویر ایران، نیست

به گزارش  اردکان گویا؛ اردکان یکی از شهرهای بزرگ یزد و پر از جاذبه های زیبای گردشگری است، جاذبه هایی چون دیوار های گلی، بادگیرها، ساباط ها و قنوات ها و دربندها که همگی از دل طبیعت گرم یزد بیرون آمده و زیبایی خاصی را به این شهر بخشیده است زیبایی که اگر به آن رسیدگی شوند توریست های بسیاری را به سوی خود جذب می کند و درامد زایی بالایی برای اردکان خواهد داشت.

با وجود آنکه بسیاری از خانه ها و کوچه های خشتی اردکان به همت شورای شهر و شهردار و اداره میراث فرهنگی باسازی شده اند اما در این کوچه ها خانه هایی مشاهده می شود که با وجود زیبایی که دارند در حال تخریب هستند وممکن است هر لحظه بر سر عابر پیاده ریزش کند.

متاسفانه این جاذبه های دیدنی در کوچه پس کوچه های اردکان در حال تخریب هستند و تنها آثاری که شاخص این دیار بوده اند در برخی از موارد بازسازی شده اند.

گرچه بسیار از توریستها با وجود لیدر ها به سمت زیبایی های شهر هدایت می شوند و آثار باستانی که در حال حاضر به زباله دانی تبدیل شده اند از نظر ها دور می مانند؛ اما این مناظر درخور شهر اردکان به عنوان نگین کویر ایران، نیست.

خانه حکیم باشی یکی از خانه های قدیمی این شهر است که در سال های گذشته مقداری از آثار این خانه به سرقت برده شده است و در حال حاضر نیز درب قدیمی آن توسط موریانه ها در حال نابودی است و هیچ یک از مسئولین برای حفاظت از آن تلاشی نمی کنند.

دربند صدر الفضلا که نماد شهر محسوب می شود بخشی از دیواره جانبی آن از سال قبل بر اثر ریزش باران در حال تخریب است و شکاف های دیوار بجای مرمت با وصله هایی نازیبا به هم وصل شده است.

محلی که روزگاری دفتر انجمن حامیان میراث کهن اردکان بوده است در حال حاضر به زباله دانی و مرکز تجمع شیرابه های زباله ها شده است و تذکر های متعدد مردم و مسئولین برای بهبود اوضاع این مکان کار ساز نبوده است.

بسیاری از خانه هایی که در میان بافت قدیم ساخته شده اند شکل ظاهری امروزی داشته و چهره یک دست کوچه های کاهگلی را بهم زده اند ونظارتی برای ساخت این ساختمان ها صورت نگرفته است.

این ها تنها یک دهم از مشکلاتی است که بافت تاریخی اردکان با آن دست و پنجه نرم می کند که همت بلند مسئولین و مردم را میطلبد که اگر همین مسیر را برای حفظ آثار باستانی شهر طی کنیم در ساله هایی نه چندان دور شاهد از بین رفتن این آثار ارزشمند خواهیم بود.

انتهای پیام/ر


آخرین عناوین آخرین عناوین