Skip to Content

شناسه : 34356633
یادداشت به قلم حجت الاسلام مروتی اردکانی؛


انسان های با تقوا و آگاه به روش های دین در مورد مسائل اقتصادی باید به عنوان مسئول انتخاب شوند.

به گزارش اردکان گویا به نقل از خبرگزاری فارس؛ «حجت‌ الاسلام و المسلمین کمال مروتی اردکانی» در طی یادداشتی در مورد «حمایت از کالای ایرانی» با توجه به سوره مبارکه ی یوسف در قرآن کریم، این‌گونه نگاشته است:

به این آیات از سوره یوسف توجه کنید:

قالَ ٱجْعَلْنِی عَلَیٰ خَزَآئِنِ ٱلْأَرْضِۖ إِنِّی حَفِیظٌ عَلِیمٌ ۵۵
گفت خزینه‌های این سرزمین را به من بسپار که من نگهدار و دانایم.

قَالَ تَزْرَعُونَ سَبْعَ سِنِینَ دَأَبًا فَمَا حَصَدتُّمْ فَذَرُوهُ فِی سُنۢبُلِهِۦٓ إِلاَّ قَلِیلاً مِّمَّا تَأْکُلُونَ ۴۷ ثُمَّ یَأْتِی مِنۢ بَعْدِ ذَٰلِکَ سَبْعٌ شِدَادٌ یَأْکُلْنَ مَا قَدَّمْتُمْ لَهُنَّ إِلاَّ قَلِیلاً مِّمَّا تُحْصِنُونَ ۴۸ ثُمَّ یَأْتِی مِنۢ بَعْدِ ذَٰلِکَ عَامٌ فِیهِ یُغَاثُ ٱلنَّاسُ وَ فِیهِ یَعْصِرُونَ ۴۹

گفت هفت سال پیاپی کشت می‌کنید، هر چه درو کردید آن را جز اندکی که می‌خورید در خوشه گذارید. آنگاه از پی این سال‌ها هفت سال سخت بیاید که آنچه از پیش برای آن نهاده‌اید مگر اندکی که محفوظ دارید به مصرف می‌رسانید. عاقبت از پی این سال‌ها سالی بیاید که دراثنای آن، باران زیادی نصیب مردم شود و در آن سال مردم عصیر (میوه‌ها و دانه‌های روغنی) می‌گیرند.

۱- حضرت یوسف(ع) یک پیامبر اقتصادی است. ایشان پذیرفتن وزارت خزانه‌داری یا همان وزارت اقتصاد و دارایی کشورش را پیشنهاد می‌دهد. این نکته اهمیت ورود دین و دین‌داران را در مسائل اقتصادی نشان می‌دهد. انسان‌های باتقوا و آگاه به روش‌های دین در مورد مسائل اقتصادی باید به‌عنوان مسئول انتخاب شوند.

۲- برای گذر از تحریم‌های الهی و دوران خشک‌سالی راهبرد اقتصادی حضرت یوسف درآیات بالا روشن‌شده است. این همان راهبرد اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری است. حمایت از تولید داخلی، جهاد اقتصادی، اصلاح الگوی مصرف و غیره

۳- اولین راهبرد، تولید داخلی و درون‌زا به‌صورت پیگیر، جدی و با تلاش و کوشش است. «تزرعون...دأبا» این همان وظیفه مسئولین برای حمایت از تولید و نظارت بر بالا بردن کیفیت تولید داخل است و همچنین وظیفه تولیدکنندگان برای تولید باکیفیت‌تر را نشان می‌دهد.

۴- راهبرد بعدی، استفاده از تولید داخل است. آنچه را که خودتان تولید کرده‌اید استفاده کنید. «یاکلن ما قدمتم لهن» مصرف کالای داخلی کشورتان برای حفظ خودتان از سختی‌هایی که برای شما پیش‌آمده است. «شداد»

۵- راهبرد دیگر اصلاح الگوی مصرف است. «قلیلا مما تاکلون» مصرف کالای داخلی هم باید با برنامه‌ریزی و پرهیز از اسراف همراه باشد.

۶- موضوع دیگر حفظ سرمایه‌های تولیدشده در داخل است. وقتی در مصرف صرفه‌جویی می‌شود، تولیدات اضافه باید بدون ضایع شدن و آسیب دیدن ذخیره شود. «فذروه فی سنبله» آن روز با نگه‌داری گندم تولیدی در خوشه بود و امروز با صادرات کالاهای تولیدی و افزایش سود کشور از فروش آن‌ها، با ایجاد صنایع تبدیلی و عدم خام فروشی معادن کشور، با ایجاد صنایع تبدیلی میوه و عدم ضایع شدن میوه‌های تولیدی و غیره

۷- اگر این راهبردهای قرآنی که بارها از سوی امام خامنه‌ای در بیانات مختلف تبیین شده است با گفتمان سازی و مطالبه گری ما، اجرایی گردد آینده روشن همراه با رشد و شکوفایی اقتصادی مردم به‌زودی خواهد رسید. «ثم یأْتِی مِنۢ بَعْدِ ذَٰلِکَ عَامٌ فِیهِ یُغَاثُ ٱلنَّاسُ وَ فِیهِ یَعْصِرُونَ»


آخرین عناوین آخرین عناوین