Skip to Content

شناسه : 35191384


کارشناس ارشد امور فضای مجازی با اشاره به این که متاسفانه شبکه‌ های اجتماعی داخلی از حمایت دولت محروم هستند، گفت: اعتیاد رسانه‌ای یکی از معضلات جدی جامعه امروز به شمار می‌رود.

به گزارش اردکان گویا؛ عصر حاضر که بسیاری از صاحب نظران آن را عصر ارتباطات می‌دانند محلی برای افزایش ارتباطات اجتماعی شده است، به ویژه در سال‌های اخیر که بروز و ظهور فضای مجازی به سهولت این ارتباطات کمک شایانی کرده است.

در این بین و پس از افزایش روزافزون استفاده از شبکه‌های اجتماعی در کشورمان، عدم مدیریت و بستر سازی فرهنگی مطلوب و مناسب در استفاده از این گونه رسانه‌های نوین، پیامدهای منفی و مخرب خود در سطح جامعه را نشان داد.

مسئولان ارشد قضایی، اطلاعاتی و کارشناسان امر مرتباً آمارهایی تکان دهنده از لطمه‌های شبکه‌های مجازی در ابعاد مختلف و موضوعات گسترده را گزارش می‌دهند.

کاهش چشمگیر ساعت مطالعه به ویژه در نوجوانان و جوانان تحصیل کرده، کاهش گفت و گوی خانواده‌ها به 20 دقیقه در طول روز، افزایش آمار طلاق و غیره جزئی از این گزارشات منتشر شده در ارتباط با پیامدهای فضای مجازی است.

ریشه بخشی از آسیب‌های اجتماعی در استفاده نامناسب از فضای مجازی است

حجت الاسلام و المسلمین حمید کمالی مدیر حوزه علمیه حضرت امام صادق (علیه السلام) شهرستان اردکان در گفت و گویی با خبرگزاری تسنیم در این رابطه گفت: بخشی از آسیب‌های اجتماعی موجود ریشه در استفاده نامناسب از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی مختلف و متعددی است که وجود دارد.

وی با بیان اینکه ما شاهد افزایش آمار طلاق هستیم که بخشی از آن به فضای مجازی بر می‌گردد، بر لزوم مدیریت شبکه‌های اجتماعی تأکید کرد.

اما با نگاهی وسیع تر می‌توان دریافت که تبلیغ علیه ارزش‌ها و تخریب ساختارهای حکومتی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نیز جزئی از فعالیت‌های عناصر و رسانه‌های ضد انقلاب در فضای مجازی است که این موارد را نیز می‌توان بخشی از پیامدهای منفی شبکه‌های اجتماعی موجود دانست.

حمید حاجی اسمعیلی از کارشناسان ارشد فضای مجازی در گفت و گو با خبرگزاری تسنیم با بیان اینکه که از قدیم الایام نیز فضای مجازی به شکل‌های دیگری وجود داشته است اذعان کرد: هر چیزی که بتوان با آن پیام یا محتوایی را دریافت یا ارسال کرد، یک رسانه محسوب می‌شود.

وی با استناد به آمارهای کمی و کیفی جهانی اعلام شده افزود: اطلاعات و محتوایی که یک انسان در عصر حاضر که عصر رسانه است، در طول روز دریافت می‌کند با همه اطلاعاتی که انسان قران 18 در طول عمر خود دریافت کرده، برابر است.

امروزه از اعتیاد رسانه‌ای در سطح جامعه رنج می‌بریم

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه پرخوری موجب ضرر و زیان جسمانی می‌شود بیان کرد: استفاده بیش از حد از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به ویژه در سنین نوجوانی و جوانی موجب اعتیاد رسانه‌ای می‌شود که متأسفانه امروزه ما از این معضل به معنای واقعی کلمه در سطح اجتماعی رنج می‌بریم.

حاجی اسمعیلی با گلایه از عدم وجود قوانین معین در حوزه فضای مجازی و استفاده از شبکه‌های اجتماعی در جمهوری اسلامی تصریح کرد: در اکثر کشورهای توسعه یافته جهان در استفاده اقشار مختلف به ویژه نوجوانان (که در سن حساسی هستند) از فضای مجازی قوانین سرسختانه‌ای وجود دارد.

استاد حوزه و دانشگاه با اظهار تأسف از ترویج فرهنگ غربی در سطح جامعه از طریق گسترش فضای مجازی افزود: باید استفاده از فضای مجازی به صورت متقن توسط دستگاه‌های اجرایی مدیریت فرهنگی شود تا شاهد ادامه روند بروز پیامدهای اسف بار فعلی نباشیم.

عدم حمایت دولت از شبکه‌های اجتماعی داخلی با وجود برخورداری از امکانات به روز

وی ضمن بیان اینکه شبکه‌های اجتماعی داخلی با وجود برخورداری از امکانات به روز از حمایت جدی دولت و وزارت ارتباطات محروم‌ هستند تأکید کرد: یکی از راه‌های بهبود این مشکلات، ورود اقشار و آحاد مختلف مردم به پیام رسان‌های داخلی است که با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته بسترهای لازم در جهت افزایش کاربری‌های این نرم‌افزارها انجام خواهد گرفت.

با این اوضاع که به گفته کارشناسان، مدیران پیام‌رسان‌های خارجی اطلاعات زیادی از ایرانیان را استخراج و برای سبک زندگی آنها و در نگاهی عمیق‌تر برای نخبه شناسی برنامه‌ریزی کردند به نظر می‌رسد؛ راه اولویت دار جهت رفع این معضل استقبال مردم و مسئولین از پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی مختلف داخلی است که این پیام‌رسان‌ها می‌توانند در راه ایجاد سواد رسانه‌ای در سطح جامعه نقش بسزایی ایفا کنند.

ضمن اینکه علاوه بر این موضوع استقبال و ورود گسترده به پیام‌رسان‌های داخلی که هر روزه بر ویژگی‌های منحصر به فرد آن‌ها افزوده می‌شود، موجب ایجاد اشتغال پایدار به ویژه برای قشر تحصیل کرده دانشگاهی در زمینه ارتباطات و امور فناوری اطلاعات می‌شود.


آخرین عناوین آخرین عناوین