Skip to Content

شناسه : 32151248


یک حیوان گوشتخوار بنابر انچه خداوند به انها محول کرده وظایف گوناگونی را دارد که انجام این وظایف در طبیعت به بشر و دیگر گونه ها سودهای فراوانی را می رساند.

به گزارش اردکان گويا؛ فرضیه جدید بر چرایی حذف افراد زیاد از گله های دام و طیور اهلی توسط حیوانات گوشتخوار؛

اوایل اذر ماه است و به روزهای زمستانی نزدیک می شویم. زمستانی که امسال در پاییز هوای روزهایی از ان را در کشور تجربه کردیم. اما زمستان امسال همراه شده است با خشکسالی های پی در پی در بسیاری از مناطق شهرستان اردکان و استان یزدو همین امر احتمال افزایش یافتن تعارض میان حیات وحش و انسان را افزایش خواهد داد. تعارضاتی نظیر انچه در چند روز گذشته در تفت رو به رو شدیم و انچه که هر روزه به تعداد قابل توجهی در کل دنیا در حال وقوع است و فقط یک راه حل اصلی و صحیح برای ان وجود دارد. جلوگیری از دسترسی گوشتخواران وحشی به گله های دام و طیور و درخواستی که از هموطنان در این امر می شود اطلاع رسانی به سازمان محیط زیست شهرستان در صورت برخورد با مشکلات اینچنینی است.

اما سوالی که همیشه بعد از چنین اتفاقی پرسیده می شود چرایی از بین رفتن تعداد زیادی از دام و طیور پس از حمله گونه وحشی نظیر گرگ، روباه،شغال،گربه وحشی و..ِ.  می باشد. برای این سوال جواب های متفاوت و زیادی داده شده است که خوانندگان به انها اگاهند.

اما اینبار میخواهیم از زاویه کاملا جدید به موضوع نگاه کنیم و علت این عمل را که در بین گونه های کاملا متفاوت در سراسر دنیا یکسان است را بیابیم.

طبق باور دینی و قلبی هر صاحب خردی هیچ چیز در این دنیا بی فایده و بی هدف افریده نشده است. تمام دنیا و انچه در آن است هدفمند خلق شده اند و با توجه به اینکه جز انسان در جهان مادی دیگر موجودات از قدرت اختیار بی بهره اند پس هر موجودی در حال انجام وظیفه ذاتی خود هستند. هرچند اکثر اوقات این انجام وظیفه از طرف جزء جزء طبیعت به نفع بشر است اما گاهی نیز برای انها مشکل ساز خواهد بود.

یک حیوان گوشتخوار بنابر انچه خداوند به انها محول کرده  وظایف گوناگونی را دارد که انجام این وظایف در طبیعت به بشر و دیگر گونه ها سودهای فراوانی را می رساند.  یکی از مهمترین وظایف گوشتخواران وحشی در طبیعت حذف افراد ضعیف یک گونه است و این کار جهت انکه این ضعف به نسل های بعدی منتقل نشود ضروری است.

با توجه به اینکه انسان گونه های وحشی را رام کرده و توجهی به حفظ نسل انها برای زندگی در طبیعت نداشته و نمی توانسته داشته باشد پس گونه های اهلی همگی ضعیف محسوب می شوند هرچند قوی به نظر برسند. بنابراین زمانی که گونه ای شکارگر وحشی انها را مشاهده کند و در دسترس خود ببیند طبق وظایف ذاتی خویش که خداوند به انها مرحمت فرموده اقدام به حذف انچه میتواند میکند.

این موضوع یکی از دلایل اصلی حذف تعداد زیاد دام از گله پس از حمله  شکارگر طبیعی است که در بین اکثر شکارچیان طبیعی معمول است و به هیچ وجه چنین رفتاری از انها در طبیعت مشاهده نمی شود. همچنین این موضوع دلیل اصلی حذف با ارزش ترین حیوانات اهلی برای صاحب انها پس از حمله شکارچی وحشی است( حتما خواندگان محترم چنین جملاتی را بارها شنیده اند که بهترین کبوترم را گربه خورد، بهترین جوجه ام را روباه خوردو...). زیرا با ارزشترین ها معمولا ضعیفترین ها هستند و به خاطر همین ضعف جسمانی کمیاب میباشند و به دلیل همین کمیابی ارزش مالی بیشتری دارند پس محبوب صاحب خود هستند ولی اولین مورد برای هدف قرار گرفتن توسط شکارچیان می باشند. با توجه به این مطلب هیچ گونه گوشتخوار شکارگری که اقدام به شکار دام های اهلی، طیور و... می نماید مقصر نیست. انها در این دنیا وظایفی دارند و ان را به بهترین صورت انجام می دهند. انسان نیز به عنوان موجودی دارای شعور وظایف خود را دارد. یکی از وظایف انسان در فراهم اوری غذای خویش از حیوانات اهلی است که بابت این دریافت خدمات از حیوانات باید به انها خدماتی من جمله حفاظت کامل از انها در برابر حمله حیوانات وحشی بدهد. همچنین انسان وظیف دیگری نیز دارد. و ان حفاظت از حیوانات وحشی است که دلایل خود را دارد و در این گزیده نمی گنجد. این مطلب بسیار مهمی است که بسیاری از پرورش دهندگان دام و طیور از ان غافلند و طبق یک عادت ذاتی و فرار از مشکل همیشه مقصر همچنین حوادثی را حیوانات دیده و به صورت ناجوانمردانه ، غیر اخلاقی و غیر اسلامی به حذف و اذار گونه های وحشی میپردازند. اگر انسان این حقایق را باور کند و مقصر را در همچون رخداد های خویشتن بداند نهایتا به جای حذف حیوان وحشی که هم هزینه بیشتری برای خود شخص دارد و هم برای طبیعت و کشور به حفاظت صحیح تر و اصولی تر از دام های خود بپردازد از این به بعد شاهد کاهش امار تعارض خواهیم بود به علاوه گونه های در حال انقراض کشور خویش را نیز کمتر از دست خواهیم داد.

به امید روزی که همه همیار طبیعت و محیط زیست خویش باشیم.

محمد سپهري اردکاني


آخرین عناوین آخرین عناوین