Skip to Content

شناسه : 25490115
عطار اردکاني:


خوردن ميوه ها و آداب رسوم شب يلدا از ديرباز مورد توجه ايرانيان بوده است اما آيا خوردن هندوانه به عنوان ميوه ي شاخص اين شب؛ در فصل زمستان مورد تاييد طب اسلامي و سنتي است؟

به گزارش اردکان گويا، شب یلدا شب فراموش نشدنی و پر از خاطره برای خانواده های ایرانی است.در این شب خانواده های ایرانی  دور هم جمع می شوند و با قصه های پدربزرگ ومادربزرگ ها شب طولانی زمستان را برای خود کوتاه می کنند.

محمد رضا علیزاده یکی از عطار های به نام اردکان و نماینده جامعه اسلامی کشاورزان یزد، در اردکان است که سال هاست بیماران زیادی را با روش سنتی در مان می کند.

طب اسلامی از گذشته تا به حال به همین نام مشهور بوده است؟

 این روش درمان روشی است که پدران ما از آن استفاده می کردند و حالا نسل به نسل و سینه به سینه به ما منتقل شده است.در مورد اسم این روش هم باید بگویم که در زمان گذشته به نام پزشک علفی مشهور بود اما حالا به نام عطاری شناخته می شود.

چرا باوجود پیشرفت زیادی که در علم بشر به وجود آمده باز مردم به سراغ طب سنتی می آیند؟

 طب سنتی بر خلاف دارو های شیمیایی بدون عوارض جانبی است.

مردم با توجه به صرفه  اقتصادی و نتیجه مطلوبی که از این  نوع درمان ازگذشته تا به امروز داشته است به این روش درمان، توجه خاصی دارند و هر روزه به تعداد مراجعه کنندگان  طب سنتی افزوده می شود.

 با توجه به مراسم سنتی شب یلدا و توجه خاص ایرانیان به تغذیه این شب، نظر شما در مورد میوه شب یلدا بخصوص هندوانه چیست ؟

 طبق نظر حکمای گذشته هر میوه را در فصل  خودش باید مصرف کرد.

 هندوانه دارای مزاج سرد و تر است و میوه مخصوص تابستان، با توجه به سردی هوا و شیوع بیماری سرما خوردگی، خوردن  هندوانه در این فصل سرد کاری اشتباه است.

خوردن هندوانه در این فصل باعث سرد شدن معده می شود و مشکلاتی را برای فرد ایجاد می کند.

توصیه ی من برای  شب یلدا میوه های همین فصل، از جمله  انار، شلغم و چغندر و آجیل های طبیعی چون برگه زردآلو، تخمه آفتاب گردان، مغز بادام و گردو و پسته است که بهتر است به صورت خام مصرف شود.

 بهترین زمان برای خوردن وعده های غذایی چه زمانی است؟

 نکته مهمی که اکثر خانواده ها به آن توجه ندارند زمان صرف وعده های غذایی است،  بهترین زمان صرف صبحانه قبل از طلوع آفتاب و بعد از نماز صبح است در حالی که  امروزه صبحانه را نزديک ظهر مي خورند. خوردن ناهار اصلا توصیه نشده است و برای شام تا حد امکان اوایل شب و غذایی ساده و سبک توصيه شده است.

 بجای سفره های رنگین شب یلدا  چه غذای سنتی را جهت سلامتی خانواده ها پیشنهاد می کنید؟

 سفره رنگین هنر آشپزی کد بانو خانه است و خانم های خانه دار می توانند سفره ای رنگین همراه با اصول تغزیه ای  با آش کدو حلوایی که برای سرماخوردگی و آنفولانزا معجزه آسا است،  کلم بروکلی، اسفناج و برگ چغندر که  جزء بهترین غذاهاي خونساز است و برای فقر آهن وکمبود منزیم مفید است بهره لازم ببرند و از غذای سنتی کله جوش که سرشار از منزیم و کلسیم  که موجب درمان پوکی استخوان مي شود، برای تزئین سفره ی شب یلدا استفاده کنند.

 نظر جنابعالی در مورد شیرینجات چیست؟

 خوردن شکر و شیرینجات بیش از نیاز بدن باعث بیماری های زیادی از جمله دیابت می شود که بسیاری از شهروندان به آن مبتلاهستند.

توصیه من این است که کدبانوی  خانه با استفاده از آرد سنجد، آرد بلوط  و جوانه ها، شیرینجات خانگی بپزند.  در گذشته زولبیا و بامیه را با روغن ارده پخت می کردند ولی حالا با روغن های جامد ومایع  ميپزند که کیفیت گذشته را ندارد و مصرف آن را توصیه نمی کنم.

توصیه  شما برای سلامتي نسل جدید چیست؟

 روش های توصیه ای من بسیار ساده اما پیشگیرانه است. اولین مورد استفاده از آب سالم  ونمک دریا است. استفاده از روغن های طبیعی‌  مثل زیتون، ارده و روغن حیوانی بجای روغن های امروزه  می تواند کیفیت غذا را حفظ و سلامتی مردم را تضمین کند.

مرغ های هورمونی عامل اصلی برای کیست های تخمدان بانوان است که امیدواریم خانواده ها به این نکته توجه خاص داشته و ازمرغ خانگی و ماهی دریا برای وعده غذایی استفاده کنند.

 

کلام آخر:

سلامتی انسان بستگی به تغذیه او دارد. تغذیه سالم و مصرف مداوم سبزیجات و میوه ها و رعایت اصول خواب و بیداری و توجه به نحوه ی جویدن غذا، جلوی بسیاری از بیماری ها را گرفته و سلامت بدن را به دنبال دارد.

 

  " حبیب اکبری "


آخرین عناوین آخرین عناوین