Skip to Content

شناسه : 32044518


محقق اردکاني گفت: در این جا استانداری بر سر دو راهی است یا باید به گفته و خواست مردم و دموکراسی که از آن دم میزنند توجه کنند یا این که به صورت استبدادی و مخالف آنچه که مدعی آن هستند عمل کنند. حال منتظریم ببینیم استانداری کدام راه پیش رو را پی میگیرد.

به گزارش اردکان گویا؛ انتخاب شهردار در اردکان در حالی دچار مشکل شده است که وزیر کشور امروز 30 آبان 96 در خبری اعلام کرد: دخالت استانداران در انتخاب شهردار ممنوع است و نامه نوشتیم که هیچ استاندار و فرمانداری حق چنین کاری را ندارد. در پی انتشار اين خبر ومشکلاتي که براي انتخاب شهردار در اردکان رخ داده است خدمت علی سپهری محقق و تاریخ دان اردکانی رفتیم تا نظر وی را در این خصوص جویا شویم.

علی سپهری با بیان خاطره ای از آیت الله خاتمی گفت: سال 1357 بود که در نماز عید فطری که به امامت ایت الله خاتمی برگزار می شد تعدادی از اردکانی ها اطلاعیه ای را مکتوب کردند و در آن اسم خیابان ها را تغییر دادند بدون آن که کسی بداند! و این اطلاعیه بعد از نماز عید فطر بین مردم پخش و یکی از این اطلاعیه ها به دست آیت الله خاتمی رسید.

وی ادامه داد: آیت الله خاتمی با این که اطلاعی از این حرکت نداشت به محض خواندن این پیام در خطبه های نماز جمعه این کار را تایید و فرمودند: اگر شهردار مردمی است باید به خواسته مردم توجه کند و اسم خیابان ها را عوض کند و اگر مردمی نیست ما کاری به کار او نداریم!

تاریخ دان اردکانی افزود: تعیین شهردارنیز همین وضعیت را پیدا کرده است، شورای شهر، شهردار را انتخاب کرده است و امام جمعه شهر در نماز جمعه رسما اعلام کرده است که استانداری باید یکی از این دو گزینه را انتخاب کند. اگر واقعا استانداری به دمکراسی و رای مردم و حرف امام جمعه اعتقاد دارد باید یکی از این گزینه هایی که شورا معرفی کرده است را انتخاب کند و اگر استانداری می خواهد گزینه مد نظر آنها را شورای شهر اردکان و امام جمعه تایید کند، دیگر بحث دموکراسی مطرح نیست و این شهردار انتخابی استانداری است و دیگر نیازی به شورای شهر نیست.

وی تاکید کرد: همانند سال های گذشته که شهردار از طریق استانداری مشخص می شد حالا نیز اگر این انتخاب قرار است از استانداری مشخص شود دیگر چه نیازی بود آن همه وقت مردم را بگیرند و انتخابات برگزار کنند؟ در این رویه شورا دیگر نقشی ندارد. شورایی که شهردار را انتخاب می کند و حکمش را نمی دهند به درد شهر و مردم نمی خورد.

سپهری اظهار داشت: در این جا استانداری بر سر دو راهی است یا باید به گفته و خواست مردم و دموکراسی که از آن دم میزنند توجه کنند یا این که به صورت استبدادی و مخالف آنچه که مدعی آن هستند عمل کنند. حال منتظریم ببینیم استانداری کدام راه پیش رو را پی میگیرد.

انتهای پیام/ر


آخرین عناوین آخرین عناوین