تبلیغات

تبلیغات تبلیغات

جستجو در سایت

زنجان در مسیر بهبود منابع ژنتیکی مولد قرار دارد | اردکان گویا

چهار شنبه 15 می 2019 0 نظر موضوع : اخبار

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان گفت: زنجان در مسیر بهبود منابع ژنتیکی مولد (بذر، نهال و دام) قرار دارد.

حسین جعفری در گفت‌وگو با اردکان گویا، با اشاره به وجود 9 نهالستان با مساحت 52 هکتار در سطح استان و تولید سالانه 865 هزار اصله انواع نهال، اظهار کرد: استان به عنوان یکی از قطب‌های تولید بذر ارقام گندم و با تولید حدود 19 هزار تن بذور گواهی شده، حائز رتبه برتر در کشور شده است. همچنین علاوه بر تامین همه پایه‌های بذری در داخل استان، بخش عمده‌ای از بذر مورد نیاز استان توسط بخش خصوصی تولید می‌شود.

این مسئول با اشاره به این‌که استان زنجان در تولید و تامین هسته‌های اولیه بذری ارقام جدید متحمل به کم‌آبی پیشتاز است، ادامه داد: تمرکز بر تولید نهال گواهی شده از برنامه‌های آتی استان است. در همین راستا، اقدامات اولیه در خصوص شناسایی و بررسی قابلیت تولید نهال گواهی و کشت بافتی در استان صورت گرفته است و در حال حاضر دو سایت در شهرستان‌های سلطانیه و ابهر، هر کدام به مساحت 100 هکتار، تاییدیه‌های اولیه را اخذ کرده است.

وی با بیان این‌که این دو سایت در مرحله معرفی به بانک جهت اخذ تسهیلات و ایجاد زیرساخت‌های لازم است، افزود: پوشش 65 درصد از مزارع گندم آبی و 45 درصد از مزارع گندم دیم با استفاده از بذور گواهی شده تا سال 1400، از دیگر برنامه‌های آتی استان در راستای بهبود منابع ژنتیکی مولد به شمار می‌رود.

جعفری در ادامه با تاکید بر اتخاذ تمهیدات لازم برای تکمیل زنجیره گوشت قرمز در استان، تصریح کرد: انتقال ژن چندقلوزایی از نژاد برولامرینو به نژاد افشاری با همکاری دانشگاه زنجان و شروع تثبیت ژن چندقلوزایی در 7000 راس از گله‌های مردمی در سال 96، از دیگر مواردی است که نشان می‌دهد حوزه کشاورزی استان زنجان در مسیر بهبود منابع ژنتیکی مولد قرار دارد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان زنجان خاطرنشان کرد: خوشبختانه طی پارسال با افزایش بره‌زایی و سرعت رشد، کاهش حجم دنبه، بهبود کمی و کیفی پشم و بهبود ضریب تبدیل غذایی در گوسفندهای افشاری مواجه بودیم و زمینه برای استقبال بسیار مناسب پرورش‌دهندگان گوسفند افشاری از طرح تثبیت ژن چندقلوزایی در 22 استان فراهم شد.

انتهای پیام

صفحه پيشين
http://ardakangooya.ir/?p=2929
برای دانلود روی لینک دانلود راست کلیک کنید و گزینه save as ... را بزنید.

مطالب مشابه

نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود.

در نظرات به هیچ کس توهین نکنید و از الفاظ رکیک استفاده نکنید.

نظر خود را به صورت پارسی تایپ کنید.

لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

نظر خود را ارسال کنید.