تبلیغات

تبلیغات تبلیغات

جستجو در سایت

تکمیل 100 درصدی حجم سدهای بزرگ استان مرکزی | اردکان گویا

دوشنبه 13 می 2019 0 نظر موضوع : اخبار

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان مرکزی گفت: با توجه به بارش‌های سال زراعی امسال 100 درصد حجم سدهای بزرگ استان از جمله سد ساوه و سد کمال صالح تکمیل شده است .

به گزارش اردکان گویا، عزت‌الله آمره‌ای در جلسه حفاظت از منابع آب استان اظهار کرد: بارش‌های سال جاری در نیم قرن اخیر بی سابقه بوده و تا به امروز متوسط بارندگی‌ها در استان 472 میلی‌متر بوده است که نسبت به سال گذشته 130 درصد و نسبت به دراز مدت 75 درصد رشد را به دنبال داشته است .

وی در خصوص دو موج اخیر در فروردین ماه سال جاری افزود: 144 میلی متر بارندگی در پنجم، ششم، یازدهم و دوازدهم فروردین ماه در اراک رخ داد و در بارش‌های اخیر شازند و کمیجان بیشترین بارش‌ها را دریافت کردند .

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان مرکزی تصریح کرد: میزان بارش‌ها از ابتدای سال آبی جاری در استان تا به امروز 14 میلیارد متر مکعب و میزان رواناب‌ها یک میلیارد و 400 میلیون مترمکعب برآورد شده است. حدود 20 درصد از حجم بارش‌ها در سفره‌های آب زیرزمینی نفوذ کرده که این مهم از افت سالیانه آب در استان جلوگیری کرده است .

آمره‌ای ادامه داد: 2300 کیلومتر رودخانه اصلی در استان مرکزی وجود دارد که تا الان 600 کیلومتر آن نقشه برداری و در 460 کیلومتر تعیین حریم و 175 کیلومتر میله کوبی و لایه کوبی صورت گرفته است .

وی بیان کرد: میزان حجم خروجی از سرریز سد کمال صالح از دوم اسفند ماه تا 22 اردیبشهت امسال بیش از 215 میلیون مترمکعب بوده است. در حال حاضر  دبی خروجی دریچه تحتانی حدود 13 متر مکعب در ثانیه است همچنین میزان  خروجی سد ساوه نیز 95 میلیون متر مکعب بوده است. به منظور افزایش ذخیره سازی آب در پشت سد کمال صالح باید ارتفاع این سد افزایش پیدا کند .

مدیرعامل اب منطقه‌ای استان مرکزی  خاطرنشان کرد: به دنبال بارش‌های اخیر در استان مرکزی در حال حاضر 100 درصد حجم سدهای بزرگ استان از جمله سد ساوه و کمال صالح تکمیل و رشد خوبی نسبت به سال گذشته داشته است .

آمره‌ای با بیان اینکه سیلاب در استان مرکزی 7 میلیارد تومان خسارت به بندها و سدهای استان وارد کرده گفت: رصد و پایش سدها، بندها، محورهای مواصلاتی و مسیل های داخل شهر وروستا از عوامل کاهش خسارت سیل در استان بوده است .

وی در خصوص چاه‌های غیرمجاز استان اضافه کرد: سال گذشته 400 چاه غیرمجاز در استان مسدود شده و بعبارتی 70 تا 80 درصد پیش‌بینی های انسداد چاه در شهرستان‌ها به تحقق رسیده است. از سال 92 به بعد چاه‌های غیرمجاز در استان رو به کاهش بوده و در سه سال گذشته هیچ چاه غیرمجازی در استان حفر نشده است .

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان مرکزی گفت: پر و مسلوب المنفعه کردن 280 چاه‌های فرم 5، نصب کنتور بر 240  چاه‌ خدماتی و مرغداری و دامداری و صنعت و کشاورزی، جلوگیری از اضافه برداشت 183 چاه پروانه دار و رسیدگی به 600 درخواست فرم شماره 1 از جمله برنامه‌های عملیاتی طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی در سال 98 است .

آمره‌ای از اعلام آمادگی پتروشیمی برای استفاده از آب چاه به جای آب سد کمال صالح خبر داد و گفت: در صورتی که کشاورزان نیز چاه‌های خود را خاموش کنند ما آب لازم را در اختیار آنها قرار خواهیم داد .

انتهای پیام

صفحه پيشين
http://ardakangooya.ir/?p=1914
برای دانلود روی لینک دانلود راست کلیک کنید و گزینه save as ... را بزنید.

مطالب مشابه

نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود.

در نظرات به هیچ کس توهین نکنید و از الفاظ رکیک استفاده نکنید.

نظر خود را به صورت پارسی تایپ کنید.

لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

نظر خود را ارسال کنید.