تبلیغات

تبلیغات تبلیغات

جستجو در سایت

اخباری از کوتاه آمدن معترضان در پی تصمیم تعلیق مذاکرات از سوی شورای نظامی سودان | اردکان گویا

پنجشنبه 16 می 2019 0 نظر موضوع : اخبار

ائتلاف گروه‌های آزادی و تغییر در سودان صبح امروز موانعی را که معترضان اخیرا در مسیرهای اصلی خارطوم ایجاد کرده بودند، برداشتند، همچنین مجموعه‌ای از تحصن کنندگان محل تحصن خود در نزدیکی کاخ ریاست‌جمهوری را تخلیه کردند. این بعد از بیانیه شورای نظامی مبنی بر این بود که انقلاب وجهه مسالمت آمیز بودن خود را از دست داده و تصمیمات جدیدی لحاظ شده که از جمله آنها توقف مذاکرات با معترضان است.

به گزارش اردکان گویا، به نقل از سایت شبکه الجزیره، شاهدان عینی به خبرگزاری آلمان گفتند، رهبران ائتلاف گروه‌های آزادی و تغییر موفق شدند معترضان را به برچیدن موانعی که در تمامی مسیرهای اصلی در خارطوم، پایتخت سودان ایجاد کرده بودند، قانع کنند.

شاهدان از برداشتن موانع و باز شدن مسیر حرکت خودروها توسط نیروهای مشترک ارتش و نیروهای واکنش سریع و به کمک معترضان خبر دادند.

همچنین مجموعه‌ای از معترضان محل تحصن‌ خود را بعد را در نزدیکی کاخ ریاست‌جمهوری در خیابان النیل در خارطوم را تخلیه کردند. آنها تمام موانع را هم برداشتند.

رئیس شورای نظامی انتقالی سودان صبح امروز (پنج‌شنبه) تعلیق ۷۲ ساعته مذاکرات را اعلام کرد، این در حالی است که ائتلاف گروه‌های آزادی و تغییر (اپوزیسیون) تعلیق روند مذاکره شورا با معترضان را “تصمیمی تاسف بار” خواند و بر ادامه تحصن‌ها تاکید کرده بود.

سایت شبکه الجزیره، شورای نظامی انتقالی سودان جلسه نهایی مذاکراتش با ائتلاف گروه‌های آزادی و تغییر را به حالت تعلیق درآورد تا تظاهرکنندگان راه‌های مسدود شده در بخش‌هایی از خارطوم را باز کنند. این بعد از زخمی شدن ۱۴ تحصن کننده در جریان تلاش نیروهای وابسته به ارتش برای برچیدن موانع بود.

رشید السید، سخنگوی ائتلاف نیروهای آزادی و تغییر اعلام کرد: شورای نظامی مذاکرات را تعلیق کرده و از ما خواسته موانع را از مسیرهایی در مناطقی از پایتخت برداریم.

عمر الدقیر، یکی از رهبران ائتلاف گروه‌های آزادی و تغییر نیز تاکید کرد: نشستی که قرار بود شب گذشته با شورای نظامی برای بررسی مرحله گذار، واگذاری  قدرت و جزئیات میزان نمایندگان دو طرف در حکومت انتقالی مشترک بین شورا و ائتلاف باشد، به تعویق افتاده است.

خبرنگار الجزیره در این باره گزارش داد، تحصن کنندگان در مقابل مقر فرماندهی ارتش در خارطوم مساحت موانع در محدوده برگزاری تحصن خود را گسترش داده‌اند.

این تحولات ساعاتی پس از زخمی شدن ۱۴ تحصن کننده در جریان تلاش برای برچیدن موانع و راه بندها از سوی نیروهای واکنش سریع روی داده است. هفت تن از این ۱۴ تن به ضرب گلوله نیروهای واکنش سریع زخمی شدند.

عبدالفتاح البرهان، رئیس شورا نظامی انتقالی سودان صبح امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد، نشست‌ها ادامه یافت و کل امور به سمت توافق با رهبران ائتلاف گروه‌های آزادی و تغییر در مشارکت واقعی برای حمایت از انقلاب و دوره انتقالی و فراهم سازی مقدمات انتخابات آزاد و شفاف پیش می‌رفت.

طبق این بیانیه، دو طرف به توقف تنش و آرام سازی فضا برای توافق و فعالیت کمیته‌های مشترک برای حمایت از محل برگزاری تحصن و عدم بسط آن و محدود شدن فعالیت‌های خیزش مردمی مقابل فرماندهی کل ارتش به توافق رسیدند.

در این بیانیه شورای نظامی از مخالفان خواست تمام موانع را برچینند و خط راه آهن برای امدادرسانی به ولایت‌های مختلف که به دلیل کمبود سوخت و خوار و بار دچار خسارت شده‌اند، باز شود.

شورای نظامی همچنین خواستار عدم جنجال رسانه‌ای و آرام سازی اوضاع شد تا از این مرحله دشوار عبور کنند و هیچ گونه تحرکی از سوی نیروهای امنیتی، نیروهای واکنش سریع، ارتش و پلیس صورت نگیرد.

در این بیانیه بار دیگر از نیروهای مسلح و واکنش سریع و نیروهای پلیس خواسته شده به حمایت از دستاوردهای انقلاب پرداخته و به وظایف خود در حمایت از کشور و شهروندان عمل کنند.

روز چهارشنبه ائتلاف گروه‌های آزادی و تغییر از تحصن کنندگان خواستند همچنان در منطقه تحصن در مقابل فرماندهی کل ارتش بمانند و به اقدامات تحریک آمیز با هدف کشاندن آنها به دایره خشونت‌ها پاسخ ندهند.

این ائتلاف بر مسالمت آمیز بودن تحصن خود به عنوان یک عامل بازدارنده در برابر تلاش‌ها برای نابودی دستاوردهای انقلاب مردمی‌شان تاکید کرد.

این در حالی است که طبق گزارش رویترز، ائتلاف گروه‌های آزادی و تغییر متعهد به ادامه تحصن خود در برابر فرماندهی کل ارتش وابسته به وزارت دفاع و تمام میادین تحصن در کشور شد.

این بعد از بیانیه البرهان در زمینه تعلیق مذاکرات با اپوزیسیون بود بعد از آنکه معترضان را به نقض توافق در زمینه توقف تنش متهم کرد.

قرار بود شورای نظامی و ائتلاف گروه‌های آزادی و تغییر در نشست خود نتایج نهایی مذاکرات را بررسی و توافقی را امضا کنند. آنها پیشتر توافق کرده بودند مرحله گذار سه سال باشد. در این راستا دو طرف طی روزهای گذشته مذاکراتی در زمینه تدابیر مربوط به گذار سیاسی در کشور داشتند.

انتهای پیام

صفحه پيشين
http://ardakangooya.ir/?p=3249
برای دانلود روی لینک دانلود راست کلیک کنید و گزینه save as ... را بزنید.

مطالب مشابه

نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود.

در نظرات به هیچ کس توهین نکنید و از الفاظ رکیک استفاده نکنید.

نظر خود را به صورت پارسی تایپ کنید.

لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

نظر خود را ارسال کنید.