تبلیغات

تبلیغات تبلیغات

جستجو در سایت

آن چه لودریان بر زبان نیاورد | اردکان گویا

دوشنبه 13 می 2019 0 نظر موضوع : اخبار

«عدم بلوغ سیاسی سران پاریس مانع از درک این حقیقت شده است که راهکار حفظ برجام تعهدپذیری همگان به اجرای عملی برجام و نه لفظی و نیز استقلال اروپا در برابر باج‌خواهی‌ها و زیاده‌خواهی‌های آمریکاست.»

به گزارش اردکان گویا، نور نیوز نوشت: «جان ایو لودریان»، وزیر امور خارجه فرانسه اقدام اخیر ایران در متوقف کردن برخی از تعهدات برجامی خود را «واکنش بد» توصیف کرده و از تهران خواست تا «بلوغ سیاسی» خود را نشان دهد.

مروری بر شرایط فرانسه

اعتراض‌های مردمی به نظام سرمایه‌داری در قالب جلیقه‌زردها هفته بیست‌وششم را سپری کرده است که البته واکنش دولت ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه سرکوب و بازداشت بوده است. میزان محبوبیت ماکرون به پایین‌ترین سطح نزول کرده و حتی مخالفان وی گفته‌اند، اگر در انتخابات اروپا طرفدارانش رأی نیاورند باید او از قدرت کناره‌گیری کند.

در عرصه اتحادیه اروپا فرانسه نتوانسته برنامه‌هایش در باب اقدامات مشترک اقتصادی و نیز موضوع برگزیت را اجرا کند.

فرانسه در سال‌های اخیر عملاً از اصول دوگل مبنی بر استقلال و آزادی جهانی فرانسه فاصله گرفته و بیشتر به مهره‌ای در دستان آمریکا مبدل شده است. فرانسه در کنار حمایت از تروریست‌ها در سوریه به دنبال جلب رضایت ارتجاع عربی است تا به فروش تسلیحات و سرکیسه کردن کشورهای عربی بپردازد. فرانسه، ایران را مانع سلطه بر خاورمیانه می‌داند؛ چنان که ماکرون و لودریان بارها تغییر رفتار ایران در منطقه و حذف توان موشکی ایران را مطرح کرده‌اند. شبکه الجزیره اخیراً از حضور ناو فرانسه در سواحل لیبی و حمایت تسلیحاتی پاریس از خلیفه حفتر خبر داده است.

هدف‌شناسی فرانسه

فرانسه با جوسازی ضد ایرانی به دنبال انحراف افکار عمومی از وضعیت بحرانی خود در عرصه داخلی و البته سرکوب‌های گسترده اعتراض‌های مردمی است. فرانسه بر این تصور است که موضوع ایران را به مولفه‌ای برای ایجاد اجماعی هر چند موقت در اروپا قرار دهد تا در سایه آن ناکامی‌هایش در اتحادیه اروپا را پنهان کند.

رفتار کنونی فرانسه در قبال اقدام جمهوری اسلامی را می‌توان برگرفته از خوش‌خدمتی فرانسه به آمریکا دانست که برگرفته از تضعیف استقلال و عدم بلوغ سیاسی دولتمردان جوان و تازه کار این کشور است. فرانسه بر این تصور است که با اقدام علیه ایران می‌تواند ارادت خود به رژیم صهیونیستی را نشان داده و همزمان نیز ارتجاع عربی را سرکیسه کند. فرانسه با جوسازی علیه ایران به دنبال انحراف افکار عمومی از پرونده‌های بحران‌سازیش در یمن، سوریه و لیبی است.

فرانسه می‌داند حضور مستشاری ایران در منطقه و نیز توان موشکی و دفاعی آن برای حمایت از کشورهای منطقه است که نتیجه آن نیز عدم بهانه‌جویی بیگانگان برای حضور در منطقه می‌باشد. فرانسه با ادعای تهدید بودن جایگاه منطقه‌ای و توان دفاعی ایران سعی در محروم سازی منطقه از ظرفیت‌های جمهوری اسلامی دارد.

نتیجه‌گیری

آن چه لودریان بر زبان نیاورد این است که مواضع وی و البته ماکرون در قبال جمهوری اسلامی برگرفته از بحران‌های داخلی و بیرونی این کشور است که با جوسازی ضد ایرانی به دنبال انحراف افکار عمومی از این بحران‌ها هستند. عدم بلوغ سیاسی سران پاریس مانع از درک این حقیقت شده است که راهکار حفظ برجام تعهدپذیری همگان به اجرای عملی برجام و نه لفظی و نیز استقلال اروپا در برابر باج‌خواهی‌ها و زیاده‌خواهی‌های آمریکاست.

برجام می‌تواند استقلال اروپا و از جمله فرانسه را به جهانیان نشان دهد و به تقویت موقعیت اتحادیه اروپا نزد افکار عمومی منجر شود؛ حال آن که استمرار رفتارهای نادرست در قبال برجام بی‌اعتمادی بیشتر جهانی به اروپا و از جمله فرانسه را به همراه دارد.

اقدام برای تضعیف ایران یعنی تضعیف محور مبارزه با تروریسم، مواد مخدر و آوارگی میلیون‌ها شهروند کشورهای مختلف که قطعاً هزینه‌های بسیاری برای اروپا به همراه دارد؛ چنان که اگر نبود ایران، اکنون تروریست‌ها بر عراق و سوریه مسلط و روزگار قاره سبز (اروپا) را سیاه می‌کردند.

انتهای پیام

صفحه پيشين
http://ardakangooya.ir/?p=1491
برای دانلود روی لینک دانلود راست کلیک کنید و گزینه save as ... را بزنید.

مطالب مشابه

نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود.

در نظرات به هیچ کس توهین نکنید و از الفاظ رکیک استفاده نکنید.

نظر خود را به صورت پارسی تایپ کنید.

لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

نظر خود را ارسال کنید.